Vijesti 23.11.2019.

Na pomolu uređenje još jedne rekreativne zone u Banjaluci

ČITANJE: 3 minute

Uređenje nove rekreativne zone i arboretuma na područiju Trapista trebalo bi početi iduće godine, a radovi bi se trebali finasirati iz međunarodnih fondova.

Nova  zelena oaza obuhvata prostor takozvane Trapiske šume, koja se nalazi na potezu od Banjalučke pivare prema naselju Česma.

– U završnici je priprema projektne dokumentacije za finansiranje iz eksternih fondova. Ukoliko uspijemo u tome, obezbijedićemo veći iznos sredstva za ovaj projekat kojim bi obuhvatili veći prostor, a ne bi opterećivali gradski budžet – rekao je pejzažni arhitekta Ognjen Šukalo ali nije precizirao koji iznos očekuju.

Naveo je da tokom naredne godine trebaju početi radovi.

– Arboretum obuhvata prostor od 100 hektara. U slučaju da dobijemo ova sredstva nećemo moći urediti cjelokupan prostor već je u planu da ulaganje rasporedimo po stazama i linijama. To znači da neće biti uređena jedna kompaktna površina već će se prostirati u skladu sa zanimljivim ambijentima koji će se prvi aktivirati – dodao je Šukao.

Arboretum

Prema njegovim riječima, to znači da će urediti interesnatne pješačke staze, izletnička mjesta, postaviti jedan manji paviljon, te nabaviti sadnice, sjemena, reznice, rasadnička oprema i nešto mehanizacije.

– Biće uređen i dio obale rijeke Vrbas pošto dio arboretuma izlazi na ovu rijeku – naveo je on.

Pored rekretivne zone, ovaj projekat podrazumijeva i uspostavljanje arboretuma, odnosno to je vrsta botaničke bašte u kojoj se nalaze samo drvenaste vrste i grmlje.

– Siguran sam da različite vrste stabala iz mnogih dijelova svijeta mogu u našoj klimi da opstanu i siguran sam da će neke naći svoje mjesto i u Trapistima – rekao je on.

Objasnio je da im je cilj da arbortumom obuhvate većinu bio geografskih regiona sa umjerenom klimom što obuhvata stotine vrsta.

– U njemu će biti vrste stabala koje možemo vidjeti u gradskim drvoredima i alejama. Pored toga, možemo očekivati i vrste kojih nema u Banjaluci, što je i cilj arboretuma, da možete da prikažete nešto što nije redovno – naveo je  Šukalo.

Novac

Realizacija će u velikoj mjeri zavisiti od toga da li će se uspjeti obezbijediti sredstva iz međunarodnih fondova. Ipak, bez obzira na ishod, Šukalo poručuje da je dogodine u planu uređenje nove zelene oaze.

Objasnio je da će u tom slučaju koristiti sredstva iz budžeta grada, ali da će sredstva biti dostupna u dosta manjem iznosu. To će značiti da će moći izvesti i manji obim radova.

Uređenjem ovog prostora u Trapistima grad bi dobio još jednu zelenu oazu, pored Banj brda, koje je najveća i najuređenija rekreativna zona. Najpoznatije banjalučko izletište se nalazi na južnoj strani grada, na 431 metara nadmorske visine, odakle se pruža panoramski pogled na grad.

Izletište je bogato šumom, stazama za šetnju i planinarenje, izvorima vode za piće, kao i uređenim mjestima za odmor i razonodu. Banj brdo se profilisalo kao jedan od značajnijih turističkih lokaliteta na području grada i predstavlja nezaobilaznu tačku u grupnim ili individualnim razgledanjima grada. Veliki broj turista koristi pješačku rutu od centra Banjaluke do Banj brda.

Pored turista, veliki broj stanovnika koristi izgrađene i uređene staze za šetnju i biciklizam, koji uveliko utiču na profilisanje lokacije kao rekreativne i izletničke zone.

Divlje deponije

Jedan od velikih problema na ovoj lokaciji su divlje deponije.

– Lani je urađena proreda šumske vegetacije, saniran put kroz šumu i prikupljena velika količina smeća sa divljih deponija koje su napravili nesavjeseni pojedinci. Nedavno sam bio u Trapistima i na nekoliko lokacija sam vidio da su opet nastale nove deponije. To je stvarno veliki problem koji ćemo morati riješiti – naveo je Šukalo.

Dodao je da je jedna od mogućnosti da se na neki način blokira pristupni put kroz šumu i da ga mogu koristiti samo radnici šumarije kada trebaju nešto da urade na ovoj lokaciji.

(Srpskainfo)