Magazin 25.07.2022.

NAKON JEDNE DECENIJE: Očišćeni, konzervirani i zaštićeni eksponati ispred Muzeja RS

ČITANJE: 2 minute

Eksponati na platou pored Muzeja Republike Srpske koji su godinama bili nezaštićeni i izloženi vremenskim (ne)prilikama dobili su novi sjaj – nedavno su zaštićeni, odnosno ofarbani novom bojom.

Željko Tomić, preparator za metal u Muzeju Republike Srpske, izjavio je za Mondo da je nakon desetak godina izvršeno čišćenje, konzervacija i zaštita eksponata, te da je u skorije vrijeme planirano postavljanje osvjetljenja na navedenoj lokaciji. Takođe, kako je naveo, ovih dana u planu je i postavljanje natpisa sa detaljnim opisima eksponata.

Poznato je da se ispred jedne od najvećih institucija kulture u Srpskoj nalaze tenk M3/M5 Stjuart američke proizvodnje, lokomotiva, dva topa, jedrilica , kao i “drumska lokomotiva”, odnosno parni traktor koji su sastavni dio stalne izložbe o Drugom svjetskom ratu.

Interesantno je pomenuti da su jedrilica i tenk korišćeni za borbena dejstva na području Krajine tokom Drugog svjetskog rata, dok su navedeni topovi služili i za potrebe snimanje domaćeg filma “Sveti Georgije ubiva aždahu”.

Kada je riječ o parnom traktoru, istoričar Zoran Pejašinović navodi da je prva ovakva “drumska lokomotiva” napravljena u poznatoj mađarskoj tvornici EMAG još 1896. godine. Prema njegovim riječima, ovaj jedinstveni lokomobil je mogao ići naprijed i u nazad, a imao je dvije brzine — “rad” i “putovanje”.

“Bio je prava senzacija kada se pojavio. Ova mašina mogla se koristiti za razne namjene, ali i je, u stvari, bila parni traktor, koji je mogao vući plug sa čak sedam brazda. Za pogon je koristio ugalj i drvo, pa čak i slamu”, isatkao je Pejašinović.

Prvi primjerci M3/M5 Stjuart lakih tenkova svoje “vatreno krštenje” imaju u novembru 1941. kada ih upotrebljava britanska vojska protiv njemačkog Afrika korpusa, ali je rezultat tog testiranja bio katastrofalan. Strahoviti gubici povezani sa slabošću topa rezultuju ograničenjem upotrebe M3/M5 samo na katastrofalno kritične situacije. Tokom ljeta 1942. godine kada Britanci dobijaju dovoljno tenkova M3 Li oni ovaj laki tenk izbacuju potpuno iz ratne upotrebe, zapisano je u medijima i raznim internet arhivama.

Američka ratna upotreba ovog tenka se dešava u drugoj polovini 1942. godine. Nakon samo jednog sukoba s njemačkim Pancer IV i Pancer VI Tigar američka vojska donosi naređenje slično Britancima zabranjujući njegovu tenkovsku upotrebu.

Ostatak rata u Evropi ovaj tenk se koristi ponekad samo kao podrška pješadiji, izviđačke zadatke, obuku posade i pomoć saveznicima, uključujući i partizanske snage u Jugoslaviji. Njegova kasnija jedina ratna upotreba je bila protiv Japana koji i protiv tako zastarjelog tenka nije imao rješenja. Određen broj primjeraka ovog tenka je poslat i u Sovjetski Savez gdje doživljava još gore kritike od onih američkih i britanskih. Postepeni nedostatak rezervnih dijelova doveo je do kanibalizacije, tako da su samo 32 Stjuarta ostala u upotrebi do 1960. godine, kada su konačno povučeni iz upotrebe, piše mondo.ba.

(SB)

Oznake: Muzej RS