Magazin 28.02.2022.

NEOBIČNA PRIČA: Film “Učitelj iz Drimkola” u Art bioskopu Banskog dvora

ČITANJE: 2 minute

U Art bioskopu Banskog dvora će se u petak, 4. marta 2022. godine u 19 časova održati projekcija filma „Učitelj iz Drimkola“ autora Boška Milosavljevića i Milana P. Kićevca o Anđelku Krstiću, aktivisti, piscu, rodoljubu, čovjeku stradalničke sudbine, izuzetne energije i dobre volje i čovjeku koji je ostavio veliki trag.

Poručili su ovo iz Banskog dvora i dodali da se besplatne pozivnice za projekciju mogu se preuzeti na biletarnici Banskog dvora od danas u periodu od 12 do 18 časova, prenose mediji.

Film “Učitelj iz Drimkola” jedna je neobična priča. To je biografija zaboravljenog književnika, kao i nacionalnog radnika i podvižnika koji je živio u teškim vremenima turske, a kasnije i povremene bugarske okupacije u današnjoj Sjevernoj Makedoniji, koja se u vrijeme njegovog života nazivala i Starom ili Južnom Srbijom.

Decenijama se boreći kao učitelj za opismenjivanje srpskog naroda u tim krajevima bio je hapšen i proganjan, a iza sebe ostavio je i niz izuzetnih pripovjedaka kao i kultni roman “Trajan” iz 1932. godine , u kome je opisao težak život svojih zemljaka pečalbara, nadničara.

Sam film je urađen u zanimljvom spoju novosnimljenih materijala, razgovora sa rođacima, stručnjacima, stvaraocima, arhivskih fotografija, članaka iz stare štampe, dokumenata, kao i nizom izvanrednih crteža koji opisuju vrijeme i atmosferu u kojima je Krstić živio.

”Učitelj iz Drimkola” traje oko pola sata, a kroz priču o Anđelku Krstiću daje i upečatljivu sliku toga vremena.

Anđelko Krstić je rođen 1871. godine u Labuništu, kod Struge, današnja Sjeverna Makedonija, ovaj pripovjedač u knjizi “Sećanja” (koju je 2000. godine objavio Institut za književnost i umetnost) opisuje svoj mukotrpan, gotovo isposnički život od rane mladosti do Drugog svjetskog rata.

Iako je rukopis zaključen 1949. godine, u njemu nema sjećanja na tek minuli rat, možda zbog preteške tragedije koja je pogodila pisca. Preminuo je tri godine kasnije, tamo gdje je i rođen.

(SB)

Oznake: Banski dvor