Politika 29.12.2023.

Nikola Kovačević o izmjenama Izbornog zakona: Očuvati Srpsku, ali i transparentnost ozbornog procesa

ČITANJE: 2 minute

U vezi s potencijalnim nametanjem izmjena Izbornog zakona od strane Kristijana Šmita, Nikola Kovačević, član Izvršnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS), naglašava da Šmit nema pravni osnov za takve poteze, budući da je nelegalni visoki predstavnik.

Kovačević za sarajevsko Oslobođenje ističe da Republika Srpska već ima svoju Izbornu komisiju (RIK) koja u kontinuitetu, iako na prilično netransparentan način, sprovodil izborne procese i to po Izbornom zakonu Republike Srpske, a prije svega putem referenduma, kao što je nedavni opoziv gradonačelnika Bijeljine, Ljubiše Petrovića.

Ipak u vezi sa spekulacijama i najavama o sprovođenu narednih lokalnih, ali i svih budućih izbora u organizaciji Republičke izborne komisije, Kovačevic postavlja pitanje o motivu ove vlasti u Republici Srpskoj za tako nešto.

“Da li su zaista posvećeni zaštiti Republike Srpske od nametanja bilo kojih zakona, pa i izbornog, ili je ipak motiv zadržati vlast kroz dosadašnje metode izbornih nepravilnosti koji je manifestovan kroz postojeći zakon”, upitao je Kovačević.

“Zasto je neko čekao da Kristijan Šmit zaprijeti nametanjem izmjena Izbornog zakona pa da se onda sjeti da u Republici Srpskoj može samostalno uvesti tehničke izmjene, a u isto vrijeme se od strane tih koji iz Republike Srpske čine vlast na nivou zajedničkih organa BiH, te izmjene odbijaju iako su do sada vrlo dobro sarađivali sa CIK, a posebno na posljednjim parlamentarnim izborima. Dakle, glavni motiv ove vlasti je da se po svaku cijenu zadrži sadašnji, a vrlo kompromitovani izborni proces, bez obzira sa kojeg nivoa sesprovodio”, konstatuje Kovačević.

Ipak upućuje na neophodnost za svim tehničkim izmenama kako bi se osigurala transparentnost izbornog procesa, ma ko da sprovodi i kontroliše izbore i na kom nivou, ali i izražava sumnju i u iskrenu volju da se do toga dođe.

“Kada su u pitanju građani, odnosno glasači, potrebno je da njihovi glasovi budu zaštićeni od manipulacija i da rezultati odražavaju stvarnu volju građana, bez obzira da li će to sprovoditi Izborna komisija Republike Srpske ili CIK, koji je takođe pokazao svoju neobjektivnost i u najmanju ruku čudne odluke”, navodi Kovačević.

On, između ostalog, izražava i sumnju priznavanja izbora koji nisu prošli kroz demokratske procedure, što bi moglo izazvati novu krizu vlasti, ali ne samo u Republici Srpskoj, već i u cijeloj BiH. Na kraju Kovačević ukazuje da je očuvanje Republike Srpske i kroz način koji se između ostalog manifestuje na svim demokratskim principima pa tako i odlučivanja na izborima, odakle trenutno počinje prvi nivo korupcije, a na taj način i uzurpacije na svim nivoima vlasti u BiH.