Biznis 21.12.2021.

“OČI U OČI-OBJEKTIVNO” Maričić otkrio najvećeg dužnika među javnim preduzećima

ČITANJE: 5 minuta

– Poreska uprava Republike Srpske ima efikasnu kontrolu i redovnu naplatu javnih prihoda, a jedan od faktora koji je svakako uticao na stabilnost i povećanja njihove naplate je digitalizacija usluge koju ova institucija sprovodi, rekao je Goran Maričić, direktor Poreske uprave Republike Srpske gostujući u emisiji “Oči u oči-objektivno”, koju realizuju portal Banjaluka.net i Elta TV.

“Poreska uprava Republike Srpske je svakako pionir u digitalnom napredovanju, jer smo niz funkcionalnosti u zadnjih nekoliko godina u okviru integrisanog informacionog sistema pustili u produkciju. Integracija tog sistema je pri kraju, a elektronske usluge i ta vrsta komunikacije je vrhunac tog sistema”, istakao je Maričić.

On dodaje da se u efikasnoj naplati javnih prihoda ne treba zanemariti ni ulogu Vlade Republike Srpske, koja kvalitetnom ekonomskom politikom i mjerama preduzetim s ciljem saniranja negativnih posljedica pandemije virusa korona doprinosi  tome da veliki broj poreskih obveznika, u skladu sa zakonom, blagovremeno i u potpunosti izvršavaju svoje poreske obaveze.

Od novih digitalnih usluga Poreske uprave Republike Srpske, Maričić je izdvojio elektronsko sanduče koje je u značajnoj mjeri olakšao komunikaciju između poreskih obevznika i PU RS.

“Pored digitalizacije, svakako da su za stabilnu naplatu javnih prihoda veoma značajni i ustupci Vlade Republike Srpske. Dakle, Vlada se odrekla određenih primanja javnih prihoda u korist poslovne zajednce i radnika tako što je povećala neoporezivi dio plate, sa 500 KM na 700 KM, a sa ciljem pomoći radnicima. S druge strane povećan je lični odbitak sa 900 KM na 1.800 KM za izdržavanje članove uže porodice, dakle uduplan je na godišnjem nivou. I dalje imamo stabilne i povećane prihode u odnosu na plan za ovu godinu. Naplaćeno je 165 miliona KM više sa novembrom, a  već sada polovina decembra ukazuje na to da je oko 185 miliona KM više u odnosu na planirani iznos sredstava. Ostvarili smo prilično ambiciozan plan i ako poredimo sa 2020. godinom, veća je naplata za 11 mjeseci za 239 miliona KM. U odnosu na 2019. godinu koja nije bila opterećena pandemijom naplata je bila veća za 217 miliona KM”, rekao je Maričić.

Maričić dodaje da rast bilježi i naplata doprinosa.

“Što se tiče doprinosa takođe se bilježi povećanje naplate u odnosu na isti period prošle godine. Za 11 mjeseci je naplaćeno milijardu i 612 miliona KM, što je za 139 miliona KM više. Fond PIO je naplaćen 78 miliona KM, a Fond zdravstva 50 miliona KM. To su dokazi da je došlo do povećanja broja zaposlenih u Republici Srpskoj i povećanja njihovih plata, kako u javnom tako i u realnom sektoru, a svakako i daje garanciju da će institucije stabilno ispunjavati zakonom predviđene obaveze. Što se tiče direktnih poreza imamo povećanje pet odsto u odnosu na isti period prošle godine i ukupno je naplaćeno 440 miliona KM. Poreza na dobit u odnosu na isti period u 2020. godini naplaćeno je 14.800 000 više, dok kod ostalih javnih prihoda bilježimo povećanje od čak 23 odsto, ukupno je naplaćeno 420 miliona KM. Povećanje bilježimo i kod koncesionih naknada i kod naknada za priređivanje igara na sreću, te kod taksi naknada iako se u tom smislu Republika Srpske se odrekla određenih prihoda u korist poslovne zajednice. Prije svega smanjena je republička taksa za ovu godinu za 30 odsto, ukinute su određene administrativne takse, te komunalna taksa za subjekte koji se prvi put registruju za organizacije od posebnog interesa i za male preduzetnike kojima je neutvrđen taj status u ovoj poreskoj godini u skladu sa zakonom o porezu na dohodak”, dodao je Maričić.

Kada je riječ o najvećim dužnicima među javnim institucijama, Maričić je kazao da se među dužnicima i dalje ističu “Šume Srpske”, ali da postoji tendencija smanjenja duga.

“Što se tiče javnih preduzeća mi nemamo velikih dužnika. Oni uglavnom plaćaju svoje obaveze. Imamo ‘Šume Srpske’ koje permanentno smanjuju svoj dug, koji je prošle godine bio značajno veći nego ove. Bili su jako opterećeni sa pandemijom korona virusa i nisu imali  mogućnost svog plasmana. Generalno, situacija sa javnim preduzećima je takva da se dug koji imaju drastično smanjuje, a to je slučaj i sa zavisnim preduzećima ‘Elektroprivredi’ kao i drugima javnim preduzećima”, rekao je Maričić.

Komentarišući oblasti u kojima je primijećena značajnija utaja poreza, s obzirom na česta zatvaranja i poznatih banjalučkih ugostiteljskih objekata, Maričić je kazao da se Poreska uprava u kontroli vodi određenom bazom informacija koje mogu ukazivati na rizična ponašanja pojedinih privrednih subjekata.

“U našem radu mi se trudimo da ne gledamo ni ko je vlasnik objekta, da li je on poznat ili nije, nego gledamo, na bazi naših informacija, rizično ponašanje, poput onih koliki je promet, da li je on niži, kolika je dobit, da li je određen broj radnika prijavljen, koliki je iznos plata prijavljen u zavisnosti od djelatnosti i slično. Dakle, niz je parametara kojii utiču na to gdje ćemo mi izvršiti kontrolu i zato su ove kontrole i prilično efikasne. Nama nije cilj da mi kažnjavamo poreske obveznike, nego prije svega da djelujemo preventivno i da uvedemo sve poreske obveznike u legalne tokove, kako bismo proširili poreski obuhvat sa jedne strane, a sa druge kako bi smanjili nelojalnu konkurenciju”, istakao je Maričić i dodao da PU RS raspolaže sa nešto više od 100 inspektora, a 10.000 obveznika zbog čega nema mogućnosti kontrole svih obveznika.

U 11 mjeseci Poreska uprava Republike Srpske izvršila je oko 3.500 terenskih i kancelarijjskih kontrola, a efekti tih kontrola su bili značajni, jer je utvrđeno skoro 40 miliona KM  i izdato 300 prekršajnih naloga u tom smislu.

(Banjaluka.net/ Elta TV)