Vijesti 27.06.2018.

OD AVGUSTA Minimalac raste na 440 maraka?

ČITANJE: 4 minute

Svi radnici u Srpskoj, bez obzira na to da li su zaposleni u javnom ili privatnom sektoru, od 1. avgusta bi trebalo da dobiju povišicu, koja će se kretati u rasponu od 27 do 50 KM.

Povećanje plata predviđeno je izmjenama seta zakona o kojima su juče predstavnici Vlade RS razgovarali sa čelnicima Saveza sindikata, poslovne zajednice i Saveza opština i gradova. O tim rješenjima danas će stav zauzeti i Ekonomsko-socijalni savjet RS, a ako sve bude išlo po planu, izmjene zakona bi u petak trebalo da usvoji Vlada i uputi ih na konačno usvajanje u Narodnu skupštinu RS.

– Odlučili smo da će najniže plate od 400 maraka biti povećane na 450, a one od 500 na 545 KM. Taj dio se odnosi na javni sektor. Pozvali smo i sve poslodavce da povećaju najnižu platu. Naš zajednički cilj je da ubrzo dođemo do toga da minimalna plata u RS bude 500 KM – rekla je premijerka RS Željka Cvijanović nakon sastanaka sa socijalnim partnerima.

Naglasila je da će svim drugim radnicima plata biti povećana od 27 do 30 maraka.

– Poslodavci su dužni da za taj iznos povećaju plate jer će njih država osloboditi poreza za još 300 KM uz ranijih 200 neoporezivog dijela dohotka. Radnici mogu da prijave sve poslodavce koji ne ispoštuju ovu zakonsku obavezu. Ako bude varanja, biće i sankcionisanja – rekla je Cvijanovićeva.

Naglasila je da će doprinos rastu plata, osim republičkog nivoa i poslodavaca, dati i lokalne zajednice čiji će gubici u budžetima biti sanirani kroz rast prihoda na osnovu očekivanog rasta prihoda od poreza na potrošnju, većeg broja radnika i jačeg rada inspekcije.

– Novac će biti nadoknađen i kroz finansiranje određenih kapitalnih projekata širom Srpske, u koje će Vlada uložiti 120 miliona KM –  rekla je Cvijanovićeva i dodala da bi ove akte Narodna skupština trebalo da usvoji u idućem mjesecu kako bi bili primijenjeni na avgustovsku platu.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kazala je da su i ranije insistirali na tome da se poresko rasterećenje rada prelije na rast plata.

– Ostalo je otvoreno pitanje kako ćemo biti sigurni da će poslodavci iz realnog sektora sprovesti ovu mjeru. Nadamo se da ćemo već danas dobiti odgovor na to pitanje i da taj iznos pojedini privrednici neće ugrabiti za sebe – rekla je Mišićeva i dodala da će danas biti predložen iznos najniže plate u RS, čije povećanje očekuje do kraja godine.

Iz poslovne zajednice poručuju da će povećati plate proporcionalno uštedama od povećanja neoporezivog dijela dohotka.

– Smanjenje oporezivanja rada jedna je od najvažnijih mjera, a mi smo se obavezali da ćemo za cjelokupan iznos za koji budu umanjeni porezi i doprinosi preliti na plate. Niko neće moći izigrati odredbe zakona i svi poslodavci će morati da povećaju plate za iznos koji uštede od neoporezivog dijela. To znači da će radnik sa najnižom platom na godišnjem nivou dobiti oko 360 KM, što nije zanemarljivo u ovako teškoj situaciji – kazao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić i dodao da treba nastaviti raditi na povećanju plata kroz smanjenje obaveza poslodavcima, uvođenje novih tehnologija i veću produktivnost.

Predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić naveo je da će povećanje dijela neoporezivog dohotka na 500 maraka donijeti manje prihoda u budžete lokalnih zajednica.

– Uprkos tome, pozdravljamo ovu mjeru jer će donijeti veće plate i uticati na bolji život građana i povećanu potrošnju koja je važna za razvoj privrede. Uz niz drugih mjera izgubljeni prihod će kroz te benefite biti vraćen lokalnim zajednicama. Raduje nas rast prihoda od indirektnih poreza jer se time povećava i dio predviđen za lokalne zajednice koji je prvobitno planiran na 302 miliona, a biće povećan na 315 do 320 miliona KM – naglasio je Ćosić.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da procjene pokazuju da će za povećanje plata na godišnjem nivou biti potrebno oko 80 miliona KM. U tom iznosu će sa 60 miliona učestvovati budžet RS, dok će 20 miliona ići na teret lokalnih zajednica.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je dobro što će plate biti povećane, ali je izrazio zabrinutost što će to dovesti do smanjenja prihoda u budžetu.

– Nesumnjivo je dobra stvar da se ide na povećanje primanja i da rastu plate. Kratkoročni efekat na lokalnom nivou je smanjenje prihoda. Moraćemo uraditi novi obračun i moguće je da neki od započetih projekata budu zakočeni ili će sačekati realizacija kako ne bismo ušli u budžetski deficit – rekao je Radojičić.

Na sastanku premijerke RS sa socijalnim partnerima bilo je riječi i o nedostatku radnika u realnom sektoru.

– Da bismo to koliko-toliko ublažili, potrebno je ići u zaključivanje dogovorenih aranžmana sa Zavodom za zapošljavanje RS – kazala je Cvijanovićeva.

Škrebić je naveo da ljudi ne odlaze u inostranstvo samo zbog plata, već i zbog nestabilne političke situacije u BiH.

(Glas Srpske)