Politika 03.10.2020.

OPERACIJA “HALIJARD”: Prije 76 godina ispisane najljepše stranice srpsko-američkih odnosa

ČITANJE: 5 minuta

Polaganjem vijenaca kod spomen-ploče na mjestu gdje je bio improvozovani aerodrom sa kojeg je spaseno 60 savezničnih avijatičara tokom 1944. i 1945. godine, u Boljaniću kod Doboja počelo je obilježavanje 76 godina od operacija “Halijard”.

Vijence polažu srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija.

Vijence polažu i predstavnici Ambasade SAD u BiH, izaslanik predsjednika Srbije, kao članovi Fondacije “Halijard”.

Obilježavanju prisustvuju i ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici ambasada stranih država u BiH, šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Кesić, kao i delegacija grada Doboja.

Dodik: Obilježavanje Boljanića biće uvršteno u kalendar obilježavanjavanih događaja

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da će u Boljaniću, mjestu gdje je bio improvozovani aerodrom sa kojeg je spaseno 60 savezničnih avijatičara tokom 1944. i 1945. godine, biti izgrađen prošireni memorijalni centar i da će obilježavanje kao što je današnje biti uvršteno u kalendar obilježavanja važnih događaja u Republici Srpskoj.

On je u obraćanju okupljenima na obilježavanju 76 godina od operacije “Halijard” istakao da su poslije 76 godina okupili u Boljaniću kao dokaz da se istina ne može sakriti, iako je to komunistički režim pokušao.

Dodik je rekao da je spašavanje savezničkih pilota najbolji primjer odnosa Srba prema antifašističkoj borbi, te podsjetio i na napor đenerala Draže da se pobijedi fašizam na ovim prostorima.

Dodik je naglasio da je to bila najveća operacija spašavanja američkih vojnika izvan linija fronta.

Cvijanović: U Boljaniću ispisane najljepše stranice srpsko-američkih odnosa

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je selo Boljanić na Ozrenu mjesto na kojem su prije 76 godina ispisivane najljepše stranice srpsko-američkih odnosa.

“Želim da sa ovog mjesta pošaljemo snažnu poruku mira i još jednom ukažemo na potrebu stvaranja stabilnog okruženja u kojem ćemo konflikte i razmirice trajno zamijeniti saradnjom i boljim razumijevanjem. Duboko smo svjesni činjenice da samo miran i stabilan region može da omogući ekonomski razvoj, napredak svih zemalja pojedinačno, a time i bolju i izvjesniju budućnost za generacije koje dolaze”, istakla je Cvijanovićeva.

U obraćanju povodom obilježavanja 76 godina od misije spasavanja savezničkih pilota “Halijard” na Ozrenu, Cvijanovićeva je naglasila da se herojstvo i zajedničke istorijske pobjede ne smiju zaboravljati, već treba da budu podstrek za bolju saradnju u budućnosti.

Ona je dodala da je zadovoljstvo danas biti u Boljaniću, na Ozrenu, da bi zajednio obilježili 76 godina od jedne od najvećih akcija spasavanja savezničkih pilota iza neprijateljskih linija tokom Drugog svjetskog rata.

Saveznički piloti preživjeli zahvaljujući dobroti Srba

Izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković izjavio je na otvaranju izložbe posvećene misiji “Halijard” u Boljaniću da su saveznički piloti preživjeli zahvaljujući dobrom srpskom narodu Ozrena i čitavog ovoga kraja.

Selaković je napomenuo da su saveznički piloti isto tako uspjeli da prežive i u Šumadiji i to zahvaljujući dobrim domaćinima i domaćicama u Pranjanima i u drugim krajevima Srbije, te istakao kako to nisu radili po naredbi i iz moranja.

“Tada su to bili američki avijatičari, ali i britanski i kanadski, oni koji su vršili napade na fašističke jedinice na Balkanu i koji su spasavani i ostali u životu zahvaljujući našim precima, našim sunarodnicima”, rekao je Selaković.

On je istakao da je ovo jedna od onih stranica naše prošlosti o kojima nije bilo prilike mnogo da se nauči i čita u prethodnih 76 godina, ali se dokazalo da je pravda, iako je spora, dostižna.

Na izložbi u Osnovnoj školi “Petar Petrović Njagoš” u Boljaniću, koja svjedoči kako je tekla operacija spasavanja i evakuacije savezničkih pilota, Selaković je rekao da ona svjedoči i o ljudima koji su učestvovali, komandantima vojnih formacija koji su organizovale operaciju evakuacije.

Selaković je rekao da je jedan od najvećih srpskih državnika u istoriji, Nikola Pašić rekao: “Ako ne znaš kako, onda samo sa narodom, uz narod i za narod”, što upravo čine i čelni ljudi iz Srbije i Republike Srpske, koji rade za svoj narod.

On je podsjetio da Srbija i Srpska danas zajednički obilježavaju i teške i slavne datume i ličnosti iz svoje prošlosti, što će nastaviti i u budućnost.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić ukazao je da je iz Boljanića bilo teže organizovati polijetanje budući da je slobodarski srpski narod na junačkom Ozrenu bio u puno težim uslovim s obzirom da je na manje od 500 metara bila NDH, saveznička država fašističke Njamačke.

Jerinić je istakao da su ljudi, koji su u misiji za slobodu imali nesreću da budu oboreni, zahvaljujući dobrim domaćinima u Boljaniću, Pranjanima, na Zlatiboru napojeni, nahranjeni i debortovani u Bari, a odatle vraćeni u SAD.

“Кao što je za osam dana u Boljaniću otvoren aerodrom, za osam dana smo uspjeli da se organizujemo i napravimo spomenik. To ima simboliku i zahvaljujem se svima koji su učestvovali i 24 sata neprekidno bili na terenu. To pokazuje, kada smo okupljeni i znamo šta hoćemo, da za kratko vrijeme možemo da napravimo ovako nešto, čim mogu da se diče Boljanić, Doboj, Republika Srpska i srpski narod”, rekao je Jerinić.

On je ukazao da je obaveza da se na istom mjestu okupe i naredne godine, kao i da se napravi memorijalni centar sličan ili isti onome u Pranjanima.

U Osnovnoj školi “Petar Petrović Njagoš” u Boljaniću na Ozrenu postavljena je izložba posvećena misiji “Halijard” u kojoj je sa improvizovanog aerdroma u ovom mjestu spašeno 60 savezničnih pilota tokom 1944. i 1945. godine.

Prethodno je kod spomen-ploče na mjestu gdje je bio improvizovani aerodrom obilježeno 76 godina od te operacije poznate i kao “Vazdušni most”.

Okupljenima na obilježavanju obratili su se srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković, jedan od potomaka, kao i predsjednik Fondacije “Halijarad” Džon Кapelo koji je zahvalio predstavnicima Srpske za organizaciju ovog događaja.

(Srna)