Optužnica protiv komandanata tzv. Armije BiH za ubistvo osmoro djece u Vitezu
Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/ with Quality:70
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv nekadašnjih komandanata takozvane Armije BiH Mensuda Kelešture i Hazima Јašarevića koja ih tereti za ratni zločin na području Viteza 1993. godine, odnosno granatiranje dječijeg igrališta u kome je smrtno stradalo osmoro djece hrvatske nacionalnosti.
Optužnica ih tereti da su za vrijeme oružanog sukoba između takozvane Armije BiH i HVO-a postupali suprotno odredbama ženevskih konvencija o zaštiti civilnih lica, saopštilo je Tužilaštvo BiH.
Keleštura, koji je iz Zenice, optužen je u svojstvu komandanta 325. brdske brigade takozvane Armije BiH, a Јašarević iz Vitezu kao komandant Brigadne artiljerijske grupe iste brigade.
Iz Tužilaštva navode da su optuženi 10. juna 1993. godine učestvovali u artiljerijskom napadu na civilne objekte nastanjene stanovništvom hrvatske nacionalnosti.
Usljed djelovanja minobacača kalibra 120 milimetara granata je pala na dječije igralište.
Od posljedica eksplozije na licu mjesta poginulo je petoro djece, dok je troje preminulo u bolnici ubrzo nakon ranjavanja.
Ranjeno je još petoro djece koja su se u tom trenutku nalazila na igralištu.
Optuženi se terete za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz Krivičnog zakona BiH.
Selak u Istočnom Sarajevu: Jačanje kazneno-popravnog sistema jedan od prioriteta Ministarstva pravde
Stiže vremenski rolerkoster: Temperature do 39 stepeni, a onda pljuskovi, grad i jak vjetar
Zbog zločina nad Srbima: Američki istražioci dolaze u Derventu 20. jula, očekuju ih i u Brodu
Građani protiv desetospratnica: “Ne gradite zid oko djece”! Evo gdje je u Banjaluci spremna peticija FOTO