Svijet 08.08.2023.

OTVORENO PISMO: 92 francuska senatora pitaju Makrona – zašto je izgubio Afriku?

ČITANJE: 2 minute

Danas Niger, a juče Mali, Centralnoafrička Republika, Burkina Faso, odbacili su Francusku, francuske snage, francuska preduzeća. Članovi francuske vlade poslednjih godina kamuflirali su neuspehe optužujući za nostalgiju sve one koji se ne slažu za politikom ‘francuske Afrike’, koja je podrazumevala neformalno starateljstvo nad bivšim kolonijama.

“Danas se jučerašnja francuska Afrika pretvara u vojnu rusku Afriku, ekonomski u kinesku Afriku i diplomatski u američku Afriku”, navodi se u otvorenom pismu 92 francuska senatora predsedniku Emanuelu Makronu, objavljenom u listu „Figaro”.

Francuski senatori ukazuju da su neuspesi Pariza u Africi na vojnom, političkom i kulturnom planu doveli, ne samo do porasta antifrancuskih osećanja na kontinentu, već i do rasta uticaja Rusije, Kine i SAD,

Oni ističu da posle neuspeha francuske operacije “Barkhan” dolaze i druge paravojne formacije koje su spremne da rade sa liderima na okupljanju stanovništva protiv bivše kolonijalne sile.

„Afrika, prijateljski kontinent, kao da je prestala da razume Francusku i sve više osporava njenu ulogu i prisustvo”, navodi se u pismu i poziva francuski predsednik Makron da zauzme jasan stav o tome.

Emanuel Makron još nije zvanično odgovorio na pismo, ali je na reči o vojnom neuspehu reagovao ministar oružanih snaga Sebastijen Lekornu, koji je rekao da “operacija Barkhan nije bila neuspeh”.

Francuska je pokrenula operaciju “Barkhan” u avgustu 2014. za borbu protiv islamističkih grupa u Maliju, Burkini Faso, Mauritaniji, Nigeru i Čadu. Bio je to nastavak operacije „Serval”, koja je izvedena u Maliju od 2013. do 2014. godine.

Lekornu je istakao da francuske trupe “spasavaju hiljade života i štite francuske građane suprotstavljajući se terorističkim grupama u ovom delu Afrike”, podseća RT.

Prema podacima Ministarstva oružanih snaga, u operaciji “Barkhan” učestvovalo je više od 5.000 ljudi, dok su francuski gubici tokom obe operacije iznosili 58 vojnika.

Krajem 2021. godine vlada Malija, gde su bile koncentrisane glavne snage francuskog ograničenog kontingenta, zahtevala je da ih Pariz što pre povuče iz te afričke zemlje.

Ovaj uslov je ispunjen u avgustu 2022, kada je najveći deo vojske prebačen u susedni Niger, gde se 26. jula 2023. dogodio vojni udar. Nove vlasti u Nigeru sada traže da povlačenje francuskih trupa u narednom mesecu i iz ove afričke zemlje.

U glavnom gradu Nigera postoji velika francuska vazdušna baza, sa oko 1.500 vojnika.

Osim francuskih, na teritoriji Nigera su raspoređene i vojne jedinice Nemačke, Italije i Sjedinjenih Država, prenose agencije.

(SB)

Oznake: Emanuel Makron