Politika 21.12.2023.

Pajić Baštinac: Činjenica da je Srpska nastala u miru boli one koji bi da ukinu 9. januar

ČITANJE: 3 minute

Činjenica da je Republika Srpska nastala u miru boli one koji bi da ukinu 9. januar kao Dan Republike Srpske, izjavila je večeras Јelena Pajić Baštinac, generalni sekretar predsjednika Srpske Milorada Dodika.

– Republika Srpska je nastala u miru, jer se 9. januar desio prije izbijanja ratnih sukoba na ovim prostorima, dok povezivanje Dana Republike sa vjerskim praznikom predstavlja političko pitanje i pokušaj poništenja identiteta Srba na ovim prostorima – rekla je Baštinčeva.

Ona je istakla da će 9. januar uvijek biti Dan Republike Srpske za njene građane i institucije, a za najave Kristijana Šmita da bi na meti mogli da se nađu političari koji ga slave navela da su u suštini dio stalnih pritisaka i pokušaja poništavanja svega onoga što jeste Republika Srpska.

– Mi koji učestvujemo u organizaciji proslave obilježavanja Dana Republike nemamo strah od nekog njemačkog turiste. Da smo se plašili, ne bismo ulazili u ovu priču – poručila je Baštinčeva.

Ona je za ATV rekla da Šmit može pokušati da primjenom sile nešto zabrani ili procesuira na način kao što se svjedoči u političkom sudskom postupku protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića.

– Taj politički postupak je prihvatilo Tužilaštvo BiH kako bi bio vođen na osnovu odluke “nekog čovjeka”. Tu ne postoji zakonski osnov, ne postoji zakonsko uporište. Ovdje je pravo na našoj strani, ali pravda nije još. Ubijeđeni smo da ćemo dobiti pravdu – naglasila je Baštinčeva.

Baštinčeva je rekla da je ona donijela akt kojim se Kristijanu Šmitu zabranjuje ulazak u Palatu Republike, da je predsjednik Srpske Milorad Dodik bio upoznat o tome, te da se nije dvoumila s obzirom na to da je Narodna skupština Republike Srpske donijela odluku po kojoj Šmit nije visoki predstavnik i da republičke institucije sa takvim ne mogu sarađivati.

Ona je rekla i da građani Republike Srpske imaju svijest o značaju institucije predsjednika Republike Srpske jer je on neko ko odražava jedinstvo Republike i predstavlja je, što su i potvrdili okupljanjima na skupovima “Granica postoji” braneći tu instituciju.

Baštinčeva je istakla da su građani Republike Srpske tim okupljanjima, na međuentitetskoj liniji, pokazali da postoji granica između demokratski uređenog društva, u kojem žele da žive, i onog autokratskog, odnosno protektorata, što, nažalost, građani s druge strane, u Federaciji BiH /FBiH/ prihvataju – da im strani turista uređuje društvo, kreira politike, da im imenuje i smjenjuje političare, legalno i legitimno izabrane.

– Mi u Republici Srpskoj tim okupljanjima upravo smo pokazali da je to ta granica preko koje ne možemo preći, za to smo se borili – naglasila je Baštinčeva.

Kada je riječ o ženama u politici, ona je ocijenila da je neke koristi od izbornih kota bilo u početno vrijeme višestranačja, dok je danas to prevaziđeno.

– To na neki način uljuljkava žene zbog sigurnosti da će se naći na listi po osnovu tih kvota i to možda stvara lošiji rezultat, jer ih poslije bude izabran manji broj nego što je na listi. Da toga nema i da postoji fer borba i za listu, i za poziciju na listi, to bi se jednako reflektovalo i na terenu – navela je Baštinčeva.

Baštinčeva je istakla da SNSD daje priliku mladima, koji treba da je iskoriste na najbolji mogući način, te naglasila da je u životu najvažnije biti dobar čovjek, jer je to temelj na kojem se svako dalje gradi, profesionalno, politički.