Vijesti 11.03.2022.

PETOMINUTNI ŠTRAJK: Autobusi u Banjaluci stali u 5 do 12, prevoznici iznijeli zahtjeve

ČITANJE: 2 minute

Simboličnim zaustavljanjem na pet minuta, tačno u 11.55, banjalučki autobuski prevoznici pokazali su u kako teškim uslovima rade.

Na autobusima su stajali natpisi “5 do 12”, što znači da više ne mogu da čekaju, te je rečeno da su bili prisiljeni na ovaj korak.

– Pokušavamo da obezbijedimo sredstva da možemo da platimo plate i kupimo gorivo. Takva je sitaucija unazad dvije godine, ne samo u Banjaluci, već u cijeloj RS i BiH. Nemamo drugih izvora prihoda osim ovog što zaradimo. Mnogi su preživjeli dvije godine zahvaljujući pomoći Vlade RS, bez te pomoći gradski prevoz se ne bi održao. Nadamo se da će nam Vlada RS i u ovoj situaciji priskočiti u pomoć – rekao je novinarima direktor Autoprevoza Dejan Mijić.

Prevoznici su pozvali nadležne u Gradu Banjaluka da ispune ugovorne i zakonske obaveze, ali i da definišu druge mjere pomoći u cilju spašavanja javnog prevoza putnika.

Ističu da je potrebno oko 150 vozila za nesmetano funkcionisanje gradskog i prigradskog saobraćaja, pa se kupuju starija vozila, jer nema novih. Mnogi su sada u problemu kako da vraćaju kredite za kupljena vozila, jer novca nemaju.

– Kupili smo autobuse na plin, ali nismo imali nikave podrške grada, ta vozila smo ukinuli zbog skupog održavanja – rekao je Mijić.

Goran Starčević, direktor “Pavlović tursa” rekao je da troše rezerve goriva kupljenog po iole normalnih cijenama, da je sadašnja cijena goriva nemoguća.

– Tražimo hitnu pomoć oko formiranja cjenovnika, jer je velika razlika između trenutne cijene goriva od one kada smo formirali cijene karte. Očekujemo od gradske uprave i razumijevanja da riješimo i druge zahtjeve u pogledu subvencionisanja. Ne mogu putnici da plate sve, to je nemoguće – rekao je on.

Očekuje da će do 15. marta sporna pitanja biti regulisana, te istakao da prevoznici imaju obaveze prema putnicima koji su kupili mjesečne karte za mart.

– To je stvar nemogućnosti da kupujete gorivo po ovim cijenama na tržištu, jer nemamo novac. Ako grad želi da javni prevoz funkcioniše, mora da se uključi. Nemamo kome drugom da se obratimo – rekao je Starčević.

Bivši vozač autobusa rekao je za Srpskainfo da javni prevoz ne može da funkcioniše bez subvencija, te da situaciju kakva jeste sada prevoznici ne mogu izdržati bez pomoći. Istakao je da ovaj problem ne traje nekoliko mjeseci, već godinama, još u vrijeme dok je on radio za jednu banjalučku prevozničku firmu.

Iz Gradske uprave su juče rekli da su prevoznici sa područja grada Banjaluke odbili da prisustvuju sastanku sa gradskim menadžerom Bojanom Kresojevićem i predstavnicima Odjeljenja za saobraćaj i puteve, a u vezi sa povećanjem cijena karata javnog prevoza.

(N.S)

Oznake: gradski prevoz