Politika 14.09.2022.

Počela posebna sjednica na zahtjev Dodika

ČITANJE: 3 minute

Narodna skupština Republike Srpske počela je sjednicu o Prijedlogu odluke o potvrđivanju izjave srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika o proglašenju Odluke o davanju agremana ambasadoru SR NJemačke u BiH, koja je usvojena bez konsenzusa u Predsjedništvu, veoma štetnom po vitalne interese Republike Srpske.

Sjednica sa ovom, jedinom tačkom dnevnog reda, koji je usvojen, zakazana je na zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH.

Sjednici, osim Dodika, prisustvuju predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković i ostali funkcioneri.

Sjednici ne prisustvuju poslanici PDP-a i SDS-a.

Dodik je u izjavi dostavljenoj parlamentu Srpske, između ostalog, naveo da odluku o davanju agremana njemačkom ambasadoru u BiH nije mogao da prihvati jer unaprijed zna da on dolazi da sprovodi malicioznu politiku svoje zemlje nad srpskim narodom.

On je tom prilikom ukazao da zadiranje u Dejtonski mirovni sporazum i nametanje izmjena Ustava direktno vodi ukidanju Republike Srpske, i da on, kao legitimni predstavnik Republike Srpske u Predsjedništvu BiH, ne može prihvatiti imenovanje pomenutog ambasadora.

On je naveo i da su na sjednici Predsjedništva BiH 2. septembra za tu odluku bili članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik DŽaferović, a da je on, kao srpski član Predsjedništva BiH, izabran sa teritorije Republike Srpske, glasao protiv, jer smatra da je destruktivna po vitalne interese Srpske.

Prema Ustavu BiH, Narodna skupština Republike Srpske razmatra Izjavu srpskog člana Predsjedništva BiH i ukoliko je potvrdi dvotrećinskom većinom od najmanje 56 poslanika, osporena odluka Predsjedništva BiH ne stupa na snagu. S druge strane, ako prilikom glasanja ne bude dvotrećinske većine za Dodikov veto, odluka Predsjedništva postaje važeća.

Nakon ove, biće održana 35. posebna sjednica parlamenta Srpske na čijem predloženom dnevnom redu su Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o poljoprivrednom zemljištu, po hitnom postupku i Prijedlog zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju.

Opozicija ne dolazi na posebnu sjednicu NSRS

Održan je vanredni press nakon sastanka rukovodstva SDS-a i PDP-a vezano za teme današnje posebne sjednice NSRS, na kojoj su se zastupnici trebali izjasniti o zahtjevu Milorada Dodika koji bi dodjeljivanje agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH proglasio štetnim po vitalni nacionalni interes RS. PDP i SDS su se usaglasile da neće prisustvovati ovoj posebnoj sjednici.

“Ne želimo da podržimo politiku izolacije RS. Nećemo podržati ono što traži Dodik, pozicija RS je pogoršana posljednjih mjeseci, ovime bi se nanijela i ekonomska šteta, izgubili bismo jednog od najvažnijih ekonomskih partnera, šteta bi bila nemjerljiva”, saopštio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.

Ovakva politika je, podcrtao je, u potpunosti neodgovorna prema ovom entitetu.

“Nećemo učestvovati jer posebne sjednice postaju cirkus. Ne vidimo ovu kao temu – ovo je sumanuta politika. Ne morate se slagati sa stavovima pojedinih zemalja, ali s njima održavate diplomatske odnose”, dodala je Jelena Trivić (PDP).

Da je riječ o predizbornom triku, ali i da su Dodikovi razlozi za ovakve zahtjeve besmisleni, mišljenja je i Branislav Borenović.

“Naravno da se ne slažemo sa dijelom deklaracije o BiH koja je usvojena u njemačkom Bundestagum, ali način na koji to možemo da osporimo je upravo diplomatiski put – preko ambasada. Zato je ovo danas brutalna, klasična i pogubna predizborna predstava”, zaključio je predsjednik PDP-a.

Medijima se obratio i SDS-ov poslanik Miladin Stanić koji tvrdi da ni svi Dodikovi zastupnici neće učestvovati na sjednici.

Da bi Dodikov veto bio potvrđen treba mu dvotrećinska većina u NSRS, što je danas nemoguće očekivati jer čak i da dođu svi poslanici vladajuće koalicije, oni odavno nemaju potreban broj glasova.

Također, DNS je za Srpskainfo potvrdio kako ni njihovi poslanici ne planiraju učestvovati u sjednici.