Kultura 03.07.2026.

Potpisani ugovori: AVC Srpske će sufinansirati tri dugometražna igrana filma sa 1,4 miliona KM

ČITANJE: 1 minuta

Direktor Audio-vizuelnog centra Republike Srpske Anja Ilić potpisala je danas u Banjaluci ugovore o sufinansiranju tri dugometražna igrana filma, za šta je izdvojeno 1,4 miliona KM.

Ilićeva je rekla da je riječ o dugometražnim filmovima “Horda”, autora Marka Šipke, “Svoje se meso ne jede”, autora Јelene Medić i “Dividi”, autora Stefana Tomića.

– Srpska ima veliki potencijal među domaćim autorima, te da je podrška važna kako bi kroz filmsku produkciju bili što vidljiviji na domaćoj, ali i međunarodnoj sceni. Posebno je značajno jer se efekti ovih politika više ne ogledaju samo u uspostavljenim institucijama i normativnom rješenjima, već i u konkretnim projektima, kao što su ova tri filma – rekao je ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Borivoje Golubović.

On je nakon potpisivanja ugovora dodao da sufinansiranje tri dugometražna igrana filma pokazuje da je postavljen održiv sistem podrške filmskom stvaralaštvu, što je važan iskorak za domaću kinematografiju, prenosi RTRS.

Oznake: AVC RS