Politika 27.02.2023.

Predstavnički dom FBiH u utorak bira predsjednika Federacije, SDA smatra da nema uslova

ČITANJE: 3 minute

Sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH biće održana u utorak, a na njoj bi se trebalo glasati o novom predsjedniku entiteta. Očekuje se da će Osmorka sa HDZ-om imati većinu, međutim, iz SDA danas poručuju da se nisu stekli uslovi za to glasanje.

Sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, na kojoj bi se trebali izabratni predsjednik i potpredsjednik ovog entiteta, zakazana je za sutra.

Rukovodstvo FBiH čine Refik Lendo (SDA), Lidija Bradara (HDZ) i Igor Stojanović (SDP). Parlamentarci će među njima troma birati predsjednika i potpredsjednika. Nepoznanica je kako će izbor biti proveden – da li će za predsjednika biti izabran onaj ko bude imao najviše glasova, da li će glasati za konkretno predloženog kandidata ili na neki treći način.

To bi trebalo biti poznato nakon sjednice parlamentarne Zakonodavno-pravne komisije Parlamenta FBiH, koja je zakazana za danas.

Lendo, Bradara i Stojanović su nekoliko puta pokušali da postignu dogovor o formiranju izvršne vlasti, što se odnos i na izbor predsjednika i potpredsjednika. Posljednji pokušaj je bio 24. februara. Lendo je poručio da neće pristati na formiranje vlasti u kojoj neće biti njegove stranke. Ako je suditi po dosadašnjem odnosu snaga u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, Bradara bi trebala biti entitetska predsjednica.

Da bi se formirala Vlada FBiH, potrebna je saglasnost sva tri člana rukovodstva (predsjednika i potpredsjednika), što znači da svaki od njih može onemogućiti formiranje izvršne vlasti, kao i donošenje drugih odluka.

Ranije se špekulisalo da će visoki predstavnik Christian Schmidt intervenisati kako bi se formirala vlast u kojoj neće biti SDA, tj. koju će činiti Trojka (SDP, NiP i NS), njene partnerske stranke i HDZ. No, Schmidt je nedavno naglasio da takve intervencije neće biti, tj. da je uspostavljanje vlasti stvar dogovora političkih stranaka.

Američki ambasador Michael Murphy je u prošlosedmičnom intervjuu za Večernji list izjavio da se nada da će vlast formirati stranke koje imaju većinu u Parlamentu FBiH te da imaju odgovore na blokade.

U SDA smatraju da se nisu stekli uslovi za izbor predsjednika i potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine te su poručili da se Ustav FBiH i izborna volja građana ne smiju kršiti.

Kako su saopćili iz ove stranke, uslovi nisu stečeni zbog toga što još uvijek nije postignut dogovor političkih stranaka bez kojih nije moguće formiranje entitetske izvršne vlasti.

“Izbor predsjednika FBiH u takvim okolnostima, a naročito izbor predstavnice stranke (Lidije Bradara) koja je u protekle četiri godine blokirala demokratske procese u FBiH značio bi usložnjavanje situacije i produbljivanje krize izazvane blokadama u implementaciji rezultata Općih izbora održanih 2018. zbog kojih je HDZ-ov predsjednik FBiH Marinko Čavara završio na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država”, konstatovali su.

Kako tvrde, od potpisivanja Vašingtonskog sporazuma i formiranja FBiH do danas nikada nije parcijalnim dogovorima ignorisana volja klubova naroda pretočena u izabrane entitetske predsjednike/potpredsjednike. Pokušaj uvođenja takve prakse predstavljao bi, kako su proučili, nedopustivo kršenje Ustava FBiH i izborne volje bošnjačkog naroda.

Pozvali su rukovodstvo Zastupničkog doma Parlamenta FBiH da odgodi izjašnjavanje o imenovanju predsjednika FBiH do postizanja, kako su naveli, sveobuhvatnog političkog dogovora svih nezaobilaznih aktera kojim će se obuhvatiti izbor rukovodstva FBiH, premijera i Vlade FBiH.

“Ponovni izbor predsjednika FBiH iz redova HDZ-a, bez prethodnog jasnog dogovora o sastavu rukovodstva i Vlade FBiH, vodi daljem jačanju pozicije HDZ-a i svjesnoj predaji FBiH u ruke te stranke”, zaključili su u SDA.

(SB)

Oznake: Parlament FBiH