Svijet 24.03.2022.

Savjet bezbjednosti UN nije usvojio nacrt ruske rezolucije o Ukrajini

ČITANJE: 2 minute

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija juče nije usvojio nacrt ruske rezolucije o Ukrajini u kojem se poziva na dogovoreni prekid vatre za evakuaciju civila.

Za rezoluciju su glasale Rusija i Kina, a preostale članice SB UN bile su uzdržane, među kojima su Francuska, Velika Britanija, SAD, Indija, Irska, Kenija, Meksiko, Norveška, Albanija, Brazil, Gabon, Gana, UAE, prenosi agencija TASS.

Da bi rezolucija bila donijeta, trebalo bi da je podrži najmanje devet članica SB UN od 15, pod uslovom da niko od stalnih članica ne iskoristi pravo veta.

Među koautorima rezolucije su Bjelorusija, Sjeverna Koreja i Sirija.

Ranije su zapadni predstavnici u Savjetu bezbjednosti, konkretno, stalni predstavnici SAD i Velike Britanije, već jasno stavili do znanja da neće podržati rusku rezoluciju, jer ona ne optužuje Moskvu za stvaranje humanitarne krize u Ukrajini i ne naziva je agresorom, prenosi Sputnjik.

Prema ruskom nacrtu rezolucije koji danas nije usvojen, Savjet bezbjednosti poziva na “prekid vatre postignut pregovorima kako bi se obezbedila brza, bezbjedna, dobrovoljna i nesmetana evakuacija svih civila”.

Istovremeno, Savjet bezbjednosti ističe potrebu da se strane u tu svrhu dogovore o humanitarnim pauzama.

U tekstu u koji je uvid imao Sputnjik, takođe se navodi da Savjet bezbjednosti UN zahtjeva punu zaštitu civila, uključujući humanitarno osoblje i ljude u ranjivom položaju, među kojima su žene i djeca.

Osim toga, u dokumentu se nalazi poziv da se ne koristi civilna infrastruktura za smještaj vojnih objekata, kao ni da se oni ne postavljaju u gusto naseljenim područjima.

Prema nacrtu, Savet bezbjednosti zahtjeva od svih strana da obezbijede zaštitu svog medicinskog i humanitarnog osoblja, njihovih vozila i opreme, bolnica i drugih zdravstvenih ustanova.

Nacrt rezolucije poziva sve strane da omoguće bezbjedan i nesmetan izlazak iz Ukrajine, uključujući stranim državljanima bez diskriminacije, i olakšavanje bezbjednog i nesmetanog pristupa humanitarnoj pomoći onima kojima je potrebna u i oko Ukrajine.

Kako se navodi u tekstu, Savet bezbjednosti UN “poziva države-članice da finansiraju hitni poziv UN za pružanje humanitarne pomoći Ukrajini, kao i regionalni akcioni plan o izbeglicama za Ukrajinu”.

(N.S)