Politika 24.03.2023.

Selak: 24. mart simbol nepravde i agresije, ali i srpskog otpora

ČITANJE: 2 minute

Predsjednik Socijalističke partije Srpske /SPS/ Goran Selak izjavio je povodom 24 godine od početka NATO bombardovanja SR Jugoslavije da 24. mart predstavlja simbol kršenja međunarodnog prava, ali isto tako simboliše i srpsku borbu za slobodu.

“Agresija na Srbiju i Crnu Goru pripremana je i planirana godinama. Tadašnji lideri unipolarnog svijeta, predvođeni zvaničnicima NATO pakta, nesumnjivo su bili na strani Albanaca, te su pažljivo pripremali teren za izvođenje agresije. Samo srpska trezvenost i ustavno djelovanja policije i Vojske Jugoslavije odlagali su već smišljen plan za uništenje jedne slobodne zemlje”, izjavio je lider SPS-a.

Prema Selakovim riječima, zapadni moćnici su bili primorani da izmisle konačan povod za započinjanje agresije na jednu suverenu zemlju, te su za te potrebe iscenirali slučaj “Račak”, nakon kojeg je NATO krenuo u obračun sa Srbima.

“Nezapamćen slučaj i presedan je izvršenje agresije na zemlju članicu UN, bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti. Srbija se prije 24 godine nije mogla osloniti na međunarodno pravo, već samo na svoju hrabrost, dosjetljivost i junačku tradiciju, koja je znala kako se oduprijeti svjetskoj sili. Iako je SR Jugoslavija pretrpila ogromne gubitke i štetu, ne smijemo zaboraviti činjenicu da je zbog ratnih uspjeha Vojske i policije osujećena kopnena invazija NATO pakta”, naglasio je Selak.

Prema njegovim riječima, iako su srpske snage morale napustiti teritoriju Kosova i Metohije nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma, srpska strana izvojevala je Rezoluciju 1244 koja predstavlja pobjedu.

“Ratnim podvizima junaka sa Košara i Paštrika, nebeskim letovima srpskih oficira, obaranjem `nevidljivih` aviona od strane srpske PVO i mnogim drugim podvizima srpski narod je dokazao da sloboda i državna cjelovitost nemaju cijenu”, zaključio je predsjednik SPS-a.

Na današnji dan navršile su se 24 godine od početka agresije NATO-a na SR Jugoslaviju u kojoj je tokom 78 dana bombardovanja ubijeno 2.500 ljudi, među kojima najmanje 79 djece, dok je upotreba zabranjene municije sa osiromašenim uranijumom izazvala teške posljedice po zdravlje stanovništva, a cijela zemlja pretrpjela strašna razaranja.

(Srna)