Magazin 23.05.2018.

SKULPTURE I SLIKE U galeriji Sonje Bikić otvorena izložba “Mačke”

ČITANJE: 4 minute

U Galeriji Sonje Bikić u Banjaluci otvorena je izložba „Mačke“, a pored njenih djela, postavka obuhvata i slike istaknutog slikara Bekira Misirlića.

Posjetioci će od večeras pa do 5. juna moći da vide 12 Misirlićevih slika i isto toliko skulptura Sonje Bikić, keramoskulptora i akademske keramičarke.

Predstavljeno je i njenih 10 šolja za čaj ili kafu u formi mačke iz kojih su posjetioce mogli da konzumiraju čaj.

– Kada da sam otvorila Galeriju 2014. godine imala sam šolje u obliku mački, ptica, ali i raznih drugih oblika. Te godine, u novembru, pozvala sam posjetioce da dođu i iz njih piju čaj, kako bi im približila svoje radove, ali i kako bi osjetili razliku u tome kada se uzme unikani ručni rad, ispunjen pozitivnom energijom i napitkom. To je sve djelovalo nekako hramonično. Tada sam dobila ideju da razradim tu temu, posebno sa mačkama, jer su one tople životinje – priča Bikić.

Izložbu, koja je otvorena večeras, željela je da ima još 2015. godine.

– Nakon toga je istoričarka umjetnosti Ljiljana Perduv Misirlić imala saobraćajnu nesreću, pa nismo mogli da realizujemo izložbu. U tom periodu sam rasprodala i pola radova, tako da smo postavku odlagale sve do sada. Napravila sam nove radove koji se mogu vidjeti večeras – navodi Bikić.

Govoreći o procesu nastanka šolja i skulptura, ističe da ne treba puno vremena.

– Malo je nezgodno što je peć velika, ima sto litara i mora da bude puna. Ne može da se peče jedan predmet, već svi zajedno. Kada napravim cijelu turu onda sve bude gotovo – objašnjava Bikić.

Njeni radovi se mogu kupiti i na ovoj izložbi.

– Predmeti koje radim nisu basnoslovno skupi. Svako može da ih kupi, ali nisu kao predmeti koji se kupuju u prodavnicama ili radnjama „Home Design“-a. Autor sam radova i kada ih prodam mogu ponovo da ih napravim, što nije slučaj sa slikama Bekira Misirlića. One nisu na prodaju – ističe Bikić.

Inače je, priznaje, veliki ljubitelj mačaka, a jednu, kaže ima i kod kuće.

– Ona nije posebna rasa, moglo bi se reći da je divlja. Ali, mačke su inače jako umiljate i osjete ljude, pogotovo mene. Tako da između mene i moje mačke postoji velika ljubav i harmonija. Ona osjeti sve što se dešava sa mnom, osjeti kada sam raspoložena. Kažu da mačka daje energiju, uzima negativnu, ali uzima i onu pozitivnu. Umije i da meditira i prede na mojim grudima i tačno zna kako se ja osjećam – rekla je Bikić.

Ljiljana Perduv Misirlić, istoričarka umjetnosti i supruga pokojnog Bekira Misirlića, vidjela je interesantan spoj afirmisanog umjetnika i afirmisane akademske keramičarke i smatrala zanimljivim što svaki od njih, na svoj način, predstavlja ovu domaću životinju.

– Sonja i ja se dugo poznajemo. Prvo sam vidjela šolju u obliku mačke koju je ona radila, a onda sam se sjetila da je i moj pokojni suprug 1991. godine, na nekim komadima platna oslikao mačke. To je samo jedan fragment u njegovom bogatom stvaralaštvu. Tada sam rekla Sonji: „Hajde da se pokrenemo“ i tako je došlo do ove izložbe – prisjeća se Perduv Misirlić.

Ona ističe da je mačka koju je Bekir Misirlić prenio na platno ispunjena čarolijom igre.

– On se više bavio njenim pokretima. To je bila mačka njegove majke koja je neslavno završila tako što je stradala pod točkovima. Bekir je mačku izvukao iz sjećanja kao čarobnicu igre i putem svoje imaginacije je smjestio u bijeli pejzaž, kako bi njeni pokreti udova, tijela i repa bez ikakvih detalja što više se istakli – navela je Perduv Misirlić.

Mačke su, dodaje ona, vijekovima bile inspiracija književnika i pjesnika, likovnih umjetnika, slikara, kipara, fotografa, dizajnera, ali najčešće kao dio neke kompozicije što je ovisilo o vremenu nastanka djela.

Umjetnici poput Bikićeve potrebni Banjaluci

Izložbu je otvorio predsjednik Skupštine grada Banjaluka, Zoran Talić. On je Sonji Bikić poželio puno sreće u daljem radu istakavši da su umjetnici poput nje Banjaluci prijeko potrebni.

Po prvi put posjetiocima izložbe predstavljena je i kompozicija akademskog muzičara, Gorana Rađevića, na temu „Mačke“. Ovaj projekat podržalo je i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske.

(Srpskainfo)

Oznake: Zoran Talić