Biznis 28.01.2019.

SKUPE 400 MILIONA, ULOŽE PETINU Ogroman nesrazmjer prikupljenog novca za puteve i investicija

ČITANJE: 3 minute

Vozači su na račun „Puteva RS“ u proteklih pet godina uplatili više od 409 miliona KM, a ovo javno preduzeće je istovremeno u regionalne i magistralne puteve iz vlastitih sredstava uložilo pet i po puta manje novca.

Prihodi od UIO koji „Putevima RS“ sleduju od akciza na gorivo, odnosno od putarina, i od taksi na registraciju vozila povećavaju se iz godine u godinu, a u pet godina je prikupljeno oko 409,4 miliona maraka.

Istovremeno, raste i vrijednost investicija ovog javnog preduzeća, ali nedovoljno da bi kvalitet puteva bio približno jednak onome koliko građani izdvajaju novca za te namjene. Od 2014. godine u rekonstrukciju i izgradnju je uloženo ukupno oko 130,5 miliona maraka, od čega su vlastita sredstva 74,8 miliona maraka, a ostatak krediti.

Dok u „Putevima RS“ navode da se među investicijama nalazi i projekat uklanjanja kućica iz Glamočana, koje nikad nisu ni služile svrsi, putevi u Bosni i Hercegovini su, po globalnom izvještaju o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma, najgori u regiji. BiH je zauzela 100. mjesto.

Rupe

Dejan Mijić, predsjednik Skupštine Udruženja saobraćaja i veza RS, kaže za Srpskainfo da je opštepoznata činjenica da su putevi u lošem stanju, pogotovo u zimskom periodu.

– U proteklih sedam dana ispred naše firme u Dervišima u Banjaluci rasječeno je pet guma na autobusu zbog rupa na nedovršenim radovima. Stalno intervenišemo zbog toga – navodi Mijić.

Kaže da bi trebalo da oni koji održavaju puteve i nadoknade štetu na vozilima koja budu oštećena usljed loših puteva.

– Međutim, to je ovdje teško. Ja bih u ovom slučaju morao da zaustavim autobus s putnicima, zovem policiju da to utvrdi, pa vjerovatno na sud gdje bi bila moja riječ protiv onih koji održavaju. To je već Sizifov posao – objašnjava Mijić.

Kaže da se i njegove kolege žale da imaju povećan broj kvarova na vozilima zbog loših puteva.

– Dešava nam se da zbog takvih kvarova autobus ne može da prođe tehnički pregled. Kada popravimo, ubrzo nastane isti kvar, jer su rupe i dalje na cestama – navodi on.

Putarina

S druge strane, kako kaže, građani i preduzeća izdvajaju puno novca za održavanje i gradnju puteva.

Prevoznici imaju i primjedbu na to što se često, ubrzo nakon izgradnje nove ili rekonstrukcije postojeće saobraćajnice, opet kopa ista dionica, jer se neko priključuje na mrežu.

– Puno dajemo za puteve prilikom registracije vozila, ali nam je skupa i putarina za autoputeve. Tražili smo preko Privredne komore da smanje putarinu za putnički i transportni saobraćaj, jer ćemo prebacivati vozila na magistralne puteve koji su ionako preopterećeni, a ostaće dobri i poprilično prazni autoputevi – dodaje Mijić.

U javnom preduzeću „Putevi RS“ od 2011. godine tri puta je mijenjana uprava, a trenutno je vršilac dužnosti direktora Nenad Nešić. Po dostupnim podacima, ovo preduzeće je u 2014. godini poslovalo sa gubitkom od 4,7 miliona KM, a tri godine poslije su pravili višemilionske dobiti. Još nije poznat rezultat za prošlu godinu.

Posljednji revizorski izvještaj koji je radila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS za poslovanje ovog preduzeća bilo je za 2013. godinu, kada je direktor bio Nedeljko Knežević. Mišljenje o poslovanju bilo je negativno. Između ostalog, uprava preduzeća je donijela odluku o mjesečnoj nadoknadi direktoru i izvršnim direktorima od 30 odsto osnovne plate. Razlog je bio „preuzimanje posebnih ograničenja i odgovornosti u radu“.

– Takva odluka nije u suprotnosti sa zaključkom Vlade kojim je definisano da plata, zajedno sa regresom, toplim obrokom, zimnicom i ostalim primanjima po osnovu radnog odnosa, ne može biti veća od 3.000 KM – konstatovali su revizori.

Prihodi

„Putevi RS“ prioritetno se finansiraju novcem koji vozači uplate kupovinom goriva kao putarinu, te od takse za registraciju vozila. Nije zanemariv ni dio prihoda koji naplate od zakupa putnog zemljišta, poput bilborda, te od vanrednog prevoza.

Ukupni poslovni prihodi „Puteva RS“ u posljednjih 5 godina iznose oko 475 miliona konvertibilnih maraka.

(Srpskainfo)

Oznake: Nenad Nešić