Magazin 25.11.2022.

Sva lica anemije – simptomi, vrste i uzroci

ČITANJE: 5 minuta

Anemija predstavlja poremećaj u kojem postoji nedostatak funkcionalnih crvenih krvnih ćelija (eritrocita) koji prenose kiseonik do organa i ćelija.

Anemija može biti privremeni ili dugoročni problem, a simptomi mogu varirati od blagih do veoma ozbiljnih.

Foto: Ilustracija

Simptomi anemije:

  • Hroničan umor
  • Osećaj slabosti i malaksalosti
  • Blijeda prebojenost kože i vidljivih sluzokoža
  • Poremećaji srčanog ritma
  • Vrtoglavica i/ili nesvjestica
  • Hladne šake i stopala, odnosno, niža temperatura isturenih dijelova tijela
  • Glavobolja
  • Osjećaj nedostatka vazduha

Dr Sanja Kalamanda Ivanjak, specijalista medicinkse biohemije i vlasnica Alfalab laboratorija kaže da postoji nekoliko podjela anemije na osnovu uzroka.

Foto: ZIPAPHOTO_Borislav Zdrinja

Prema njenim riječima, anemija uzrokovana nedovoljnim stvaranjem funkcionalnih eritrocita može biti posljedica nedovoljne količine gradivnih materija, kao što su vitamini (folati, B12), minerali (gvožđe) ili neke druge materije koja bi trebalo normalno da se unose ishranom.

„Nekada, iako se unosi dovoljna količina nutrijenata, usljed postojanja nekog procesa u crijevima, onemogućena je pravilna apsorpcija (atrofični gastritis, zapaljenske bolesti crijeva..)“, navodi dr Kalamanda.

Kada je u pitanju anemija izazvana gubitkom veće količine cirkulišuće krvi, dr Kalamanda kaže da gubitak krvi može biti akutan, kada se u kratkom roku izgubi veća količina krvi (npr. perforacije čira na želucu ili dvanaestopalačnom crijevu), ili hroničan, kada se u toku dužeg vremenskog perioda gubi manja količina krvi.

Anemija izazvana ubrzanim propadanjem stvorenih eritrocita – uzrok povećane razgradnje eritrocita mogu biti različiti urođeni poremećaji u stvaranju hemoglobina, ili npr. oboljenja jetre i slezine“, pojašnjava dr Kalamanda.

Foto: ZIPAPHOTO_Borislav Zdrinja

Laboratorijska dijagnostika anemije

Dr Kalamanda naglašava da se najveći problem u dijagnostici anemije javlja u stadijumima kada nema kliničkih simptoma, kada je ispražnjena rezerva gvožđa, a hemoglobin i dalje ostaje u granicama normalne vrijednosti.

Ona pojašnjava da postoji veliki broj faktora koji utiču na koncentraciju gvožđa.

„Zbog toga se pri laboratorijskoj dijagnostici preporučuje da se ne određuje samo nivo gvožđa u krvi, nego da se zajedno sa njim određuju i parametri koji pokazuju kapacitet vezivanja gvožđa (na nalazu označeni kao UIBC i TIBC) odakle se dobija i procenat saturacije transferina, kao i feritin (rezerva gvožđa) i transferin (transportni oblik) da bi se dobila kompletna slika. Kada se razvije anemija, na nalazu krvne slike hemoglobin je značajno snižen, eritrociti su male veličine (MCV na nalazu snižen) i nizak hematokrit. U ovom stadijumu se javljaju i eritrociti različite veličine i oblika (RDW povišen)“, pojašnjava dr Kalamanda.

Ona naglašava da je jako značajno da se problem otkrije u ranim fazama, kada se još nije razvila anemija, da bi se adekvatnom terapijom i spriječio njen nastanak.

Prema njenim riječima najčešći uzroci nedostatka gvožđa su povećane potrebe u trudnoći, kod adolescenata tokom rasta, povećan gubitak gvožđa, neadekvatna resorpcija kod nekih bolesti, a i neke namirnice koje svakodnevno koristimo u ishrani mogu da ometaju apsorpciju gvožđa, kao što su kafa, čaj, jaja, sir, mlijeko.

Foto: ZIPAPHOTO_Borislav Zdrinja

Kada je riječ o laboratorijskim analizama, bitno je znati da koncentracija gvožđa u krvi varira tokom dana.

„Postoji jutarnji pik i najveću koncentracija gvožđa rano ujutru i večernji pad. Vrijednosti takođe značajno variraju iz dana u dan, a razlika između jutarnje i večernje vrijednosti može da iznosi i do 50 posto. Zato je jako važno da se gvožđe određuje ujutru između 7 i 10 sati i da se pije toga ne jede. Čak je i preporuka da se namirnice bogate gvožđem, pa i sokovi od cvekle, kupine ili borovnice, ne jedu i ne piju dva do tri dana prije vađenje krvi. U toku nekoliko dana, ta varijacija može da iznosi i do 100 posto“, kaže dr Kalamanda.

Ona dodaje da postoji veliki broj faktora koji mogu da utiču na koncentraciju gvožđa.

Nesanica i jak stres, kaže dr Kalamanda, mogu da je snize, kao i aspirin i neki antibiotici, dok je kontraceptivne pilule i alkohol povećavaju. Snižavaju ga i razne upale i infekcije u organizmu.

„Preporuka pacijentima koji su na terapiji je da se krv uzima 4-5 nedelja po prestanku uzimanja preparata gvožđa. Dva do tri dana prije vađenja krvi ne treba piti alkohol, sokove bogate gvožđem i multivitaminske preparate. Važno je podsjetiti da referentne vrijednosti parametara za anemiju zavise od pola i starosti pacijenata“, pojašnjava dr Kalamanda.

Biohemijske i hematološke analize izuzetno su bitne u cilju prevencije raznih bolesti i očuvanju zdravlja. One će ljekaru dati bolji uvid u vaše zdravstveno stanje.

U Alfalab laboratorijama možete uraditi veliki broj analiza na osnovu kojih se može dobiti kompletna slika o funkciji različitih organa, sistema organa i metaboličkih procesa u organizmu.

Foto: ZIPAPHOTO_Borislav Zdrinja

Posjetite ih na jednoj od sedam lokacija:

BANJA LUKA – CENTAR (Milana Tepića 27, 051 218 448)

BANJA LUKA – BORIK (Gundulićeva 25, 051 265 460)

BANJA LUKA – LAZAREVO (Ilije Garašanina 1, 051 963 385)

KOTOR VAROŠ (Stefana Nemanje bb, 051 941 199)

MRKONJIĆ GRAD (Sime Šolaje bb, 050 490 208)

GRADIŠKA (Kozarskih brigada bb, 051 453 070)

PRIJEDOR (Kozarska 51a, 052 225634)

(A.M.)