Svijet 04.03.2023.

SVE JE VEĆA Misteriozna flota pomaže Rusiji u prijevozu nafte širom svijeta

ČITANJE: 3 minute

Ruska nafta još uvijek pronalazi put do kupaca širom svijeta. No, čak i oni koji dane provode prateći njeno kretanje preko okeana, teško otkrivaju ko tačno prevozi naftu.

Kako su zapadne sankcije protiv Rusije eskalirale zbog sukoba u Ukrajini, sve više brodova pridružilo se postojećoj floti tajanstvenih tankera, spremnih olakšati ruski izvoz nafte, piše CNN.

Insajderi iz industrije procjenjuju veličinu te flote u “sjeni” na otprilike 600 brodova ili oko 10% globalnog broja velikih tankera. A brojke nastavljaju rasti.

Ko je vlasnik i ko upravlja ovim brodovima, ostaje zagonetka. Kako je trgovanje ruskom naftom postalo složenije tokom prošle godine, mnogi su se zapadni brodari povukli iz ovog biznisa. Pojavili su se novi i opskurni, ponekad s fiktivnim kompanijama u Dubaiju ili Hong Kongu. Neki su kupovali brodove od Evropljana, dok su drugi osposobili stare brodove koji bi inače završili na otpadu, prenosi Index.

Flota koja prolazi ispod radara dobila je na važnosti jer Moskva pokušava izbjeći saradnju sa zapadnim brodarima, a kupci u Kini i Indiji potiskuju one u Europi, kojima je sada zabranjena kupovina ruske nafte i rafiniranih proizvoda poput dizela. Isporuka udaljenijim kupcima zahtijeva dodatne brodove i brodovlasnike koji su voljni nositi se s dodatnim komplikacijama i pravnim rizikom, osobito nakon što su zemlje skupine G7 nametnule ograničenja cijena ruske nafte.

Širenje flote

Širenje flote u sjeni naglašava dramatične promjene koje je rat donio na globalno tržište nafte. U nastojanju da nastavi s poslovanjem, drugi najveći svjetski izvoznik sirove nafte preoblikovao je decenijama stare obrasce trgovanja i podijelio svjetski energetski sisten na dva dijela.

“Postoji flota koja ne posluje s Rusijom, a postoji i flota koja gotovo isključivo posluje s Rusijom. Samo nekoliko brodara sarađuje s obje strane”, rekao je Ričars Metjus, voditelj istraživanja u EA Gibsonu, međunarodnom brodskom posredniku.

Iako su zapadne zemlje zabranile uvoz većine ruske nafte, ne postoje nikakva pravila koja bi sprječavala zapadne brodove da isporučuju naftu kupcima kao što su Kina i Indija ili da pružaju usluge poput osiguranja – sve dok se poštuju ograničenja cijena G7. Brodovi evropskih vlasnika prevezli su 36% prodane ruske robe u siječnju, prema podacima Kplera.

Ali pravni i reputacijski rizici nepoštovanja ograničenja cijena su veliki. Istodobno Rusija jedva čeka da prekine suradnju sa zapadnim brodarima. To je dovelo do razvoja nove klase, čiji je sastav mračniji – a povijest šarenija.

“Mračna flota koja je prevozila venezuelsku i iransku naftu širom svijeta je nešto što smo svi očekivali da će rasti i to se i dogodilo”, rekao je Janiv Shah, viši analitičar u konzultantskoj tvrtki Rystad Energy.

Jedan od razloga – slanje ruske nafte na duža putovanja u Kinu ili Indiju manje je učinkovito od slanja u obližnje zemlje poput Finske. Rusija sada treba četiri puta više transportnih kapaciteta za svoju sirovu naftu nego prije invazije, prema EA Gibsonu.

Kao rezultat toga, procjenjuje se da se 25 do 35 brodova mjesečno prodaje u flotu u sjeni. Global Witness, neprofitna organizacija, procjenjuje da je četvrtina kupoprodaja naftnih tankera od kraja veljače 2022. do siječnja ove godine uključivala nepoznate kupce, otprilike dvostruko više nego prethodne godine.

Oznake: nafta, Rusija