Politika 29.09.2023.

Tadić: Krnji Ustavni sud BiH zloupotrebljava prostorije, memorandum i pečat

ČITANJE: 2 minute

Pravnik Ognjen Tadić rekao je da su potpuno jasni propisi Republike Srpske u vezi s odnosom prema krnjem sudijskom sastavu koji za potrebe rušenja ili prepakivanja Ustava BiH i čitavog Dejtonskog mirovnog sporazuma koristi prostorije, memorandum i pečat Ustavnog suda BiH.

– Nema se tu šta posebno komentarisati. Ne priznaje se što je nepriznato i tu je kraj svake priče u postojećim okolnostima dok god one traju – istakao je Tadić za Srnu povodom odluke ovog suda u kojoj se tvrdi da Zakon o tehničkim propisima Srpske nije u saglasnosti sa članom Ustava BiH koji se odnosi na pravni poredak i nadležnosti institucija, a osporio je i pojedine članove Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Srpske, prenosi RTRS.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o tehničkim propisima Republike Srpske podnio je Šefik Džaferović kada je bio član Predsjedništva BiH.

Zahtjev se odnosi na neusklađenosti odredaba osporavanog zakona s odredbama Ustava BiH koje se odnose na uspostavljanje jedinstvenog tržišta na cijeloj teritoriji BiH, ljudska prava i osnovne slobode, međunarodne standarde i nediskriminaciju.

Ustavni sud je utvrdio da nije u skladu s Ustavom BiH član Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Srpske u kojem je navedeno da Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske predstavlja Republiku na međunarodnim konferencijama, skupovima, međunarodnim organizacijama i udruženjima u okviru svoje nadležnosti i da Agencija sarađuje sa međunarodnim organima, tijelima i institucijama nadležnim za visoko obrazovanje i obezbjeđenje kvaliteta.

Prema istom zahtjevu koji je 2021. godine podnijelo sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske, Ustavni sud je donio ocjenu da u skladu sa Ustavom BiH nije ni član osam Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Srpske u tačkama koje se odnose na nadležnost Agencije.

Od toga su izuzete tačke u vezi s prikupljanjem i obradom podataka o sistemu visokog obrazovanja i drugim sistemima s kojima je visoko obrazovanje povezano, te podsticanjem naučnoistraživačkog rada svih zainteresovanih strana u oblasti obezbjeđenja kvaliteta, kao i nadležnostima Agencije da obavlja i druge poslove u skladu s ovim zakononom, propisima iz oblasti viskokog obrazovanja i Statutom.

Istom odlukom, Ustavni sud BiH je za još neke članove Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Srpske naveo da nisu u skladu sa Ustavom BiH.