Svijet 18.07.2023.

Tri simultana toplotna talasa u svijetu, izdato posebno upozorenje

ČITANJE: 4 minute

Južnu Evropu, sjevernu Afriku, dijelove Azije i SAD zahvatili su toplotni talasi, a Grčka se bori s požarima.

Zdravstvene vlasti u Evropi, Sjevernoj Americi i Aziji označile su uzbunu zbog nesmiljene vrućine i pozvale ljude da se sklone u hlad od sunca koje prži te da unose dovoljno tekućine u svoj organizam, javljaju agencije i ističu da je Evropa kontinent koji se najbrže zagrijava. Svjetska meteorološka organizacija upozorila je da će toplotni talas stići i u sjevernu Afriku i da će biti gori od onoga koji je trenutno nad Mediteranom.

Dijelovi južne Evrope suočavaju se s toplotnim talasom koji donosi najviše temperature ove godine.

Evropska svemirska agencija za Siciliju i Sardiniju za danas je prognozirala 48 stepeni Celzijusovih, ali drugi prognostičari očekuju da će najviša temperatura tamo biti oko 46°C. Italijane su službe upozorile da se pripreme za “najintenzivniji toplotni talas ljeta i jedan od najintenzivnijih svih vremena”.

Francuska danas očekuje temperature iznad 40 stepeni Celzijusovih u nekim dijelovima zemlje, upozorila je francuska meteorološka agencija. Korzika i dijelovi južne i jugoistočne Francuske biće pogođeni najvišim temperaturama, navodi Meteo France, a noćne temperature “ostaće visoke”.

Španija se bori s trećim toplotnim talasom ovog ljeta. U Madridu će temperature doseći gotovo 40 stepeni, nakon čega će pasti prema 30°C pa za vikend ponovno početi rasti.

Temperature u Grčkoj su se posljednjih dana popele iznad 40 stepeni Celzijusovih. Vlasti su prošlog petka i ponovo tokom vikenda bile prisiljene da zatvore Akropolj.

“Ekstremni vremenski uslovi imaju veliki uticaj na ljudsko zdravlje, ekosisteme, privrede, poljoprivredu, snabdijevanje energijom i vodom. Ovo naglašava sve veću hitnost smanjenja emisija stakleničkih gasova što je brže i više moguće”, rekao je glavni sekretar Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taala.

Upozorenja za ekstremne temperature izdate su i u japanskom glavnom gradu Tokiju i pet okolnih područja, zajedno s još 16 provincija u južnom Japanu. Temperature su oko podneva dosegle 37,4°C u Tokiju i 38,.4 u Kumagaji, sjeverno od Tokija, i očekuje se da će dodatno rasti tokom popodneva.

Posebno upozorenje Svjetske meteorološke organizacije

Očekuje se da će se toplotni talas koji je zahvatio sjevernu hemisferu intenzivirati ove sedmice, uzrokujući porast noćnih temperatura i dovodeći do povećanog rizika od srčanih udara i smrti, objavila je u utorak Svjetska meteorološka organizacija (WMO).

“Temperature u Sjevernoj Americi, Aziji te širom Sjeverne Afrike i Sredozemlja biće iznad 40°C toekom više dana ove sedmice kako se toplotni talas pojačava”, stoji u saopštenju WMO-a. Najniže noćne temperature dosegnuće nove vrhunce, prema WMO-u, stvarajući rizik od porasta broja slučajeva srčanih udara i smrti.

“Iako je većina pažnje usmjerena na maksimalne dnevne temperature, noćne temperature su te koje nose najveće zdravstvene rizike, posebno za ranjive grupe”, upozorava WMO. Obraćajući se novinarima u Ženevi, naučnik specijalizovan za proučavanje toplotnih talasa rekao je da će visoke temperature koje trenutno pogađaju Evropu sigurno dalje rasti.

“Mediteranski toplotni talas je velik, ali je ništa prema onome u Sjevernoj Africi”, rekao je John Nairn, viši savjetnik WMO-a za ekstremne vrućine. “U ovoj fazi se razvija u Evropi.”

Evropski rekord drži Sicilija u kojoj je 2021. izmjereno 48,8 stepeni Celzijusovih.

I juče u Evropi padali temperaturni rekordi

I juče su širom Evrope zabilježene izuzetno visoke temperature. Temperatura je dosegla 45,7 stepeni u Vilanovi, na Sardiniji, što je novi evropski rekord za ovu godinu.

Klimatolog Maksimilijano Herera objavio je kako su pali i mjesečni rekordi – 42,8°C u Toledu u Španiji, 38°C u Kampobasu u Italiji, 41°C u Zenici u BiH, ali i 27,5°C u Izoli u Francuskoj, na 1.912 metara nadmorske visine.

European Heat Wave:
Temperature rose as high as 45.7C at Villanova, In Sardinia,Italy, new 2023 European highest.

Dijelovi Azije se takođe prže na rekordnim temperaturama, izazvavši poplavne kiše.

U kineskoj pokrajini Sinjiang, na zapadu zemlje, u nedjelju je zabilježena rekordna temperatura za sredinu jula od 52,2 stepena Celzijusova.

Prethodna rekordna temperatura koju je izmjerila meteorološka stanica u Sanbau u julu 2017. iznosila je 50,6 stepeni Celzijusovih.

U zapadnim i južnim državama SAD više od 80 miliona ljudi je upozoreno na izuzetno jak toplotni talas.

U kalifornijskoj Dolini smrti, često najtoplijem mjestu na svijetu, u nedjelju je izmjereno 45°C, dan ranije 51 stepen, a u Feniksu, glavnom gradu Arizone, temperature su već 18 dana za redom iznad 43°C.

Dijelovi Azije se takođe prže na rekordnim temperaturama, izazvavši poplavne kiše.

(Agencije)