Svijet 14.07.2023.

U Jelisejsku palatu stigao amputiran prst: Šta sve Francuzi šalju predsjedniku

ČITANJE: 3 minute

Prijemna poštanska služba u Jelisejskoj plati dobila je u pismu odsječen ljudski prst.

Ovu bizarnu vijest saopštio je na svom sajtu nedjeljnik Valer aktijel, prenose Novosti.

Ističe se da je alarmirana policija koja je preuzela prst.

Službenici predsjedničke palate su prst prethodno odmah stavili u led u frižider, da bi se evenutalno sačuvao.

Naglašava se i da je osoba koja je poslala prst identifikovana i da je angažovana odgovarajuća zdravstvena služba.

“Valer aktijel” je naveo i da Jelisejska palata nije željela da komentariše ovaj događaj. Pismo je navodno primljeno između 9. i 10. jula.

Ovaj nedjeljnik je inače poznat po krajnje desničarskoj orijentaciji. Drugi mediji u Franuskoj se u principu nisu “zakačili” za ovu vijest.

Francuski predsjednik, inače, dobija i do hiljadu pisama dnevno.

U prosjeku, na njegovu adresu u Jelisejskoj palati stiže mjesečno oko 20.000 koverata, dok je na njegovu suprugu Brižit adresirano oko četiri do pet hiljada.

To znači da francuski šef države za vrijeme petogodišnjeg mandata primi više od milion pisama.

U vrijeme vanrednih situacija, kao što su pandemija ili atentati, stizalo je i do 20.000 koverata dnevno.

Građani u ovim pismima iznose sve i svašta, od žalbi na komšije do, na primjer, zahvalnosti medicinskim radnicima tokom pandemije.

Ljudi na ovaj način žele da riješe neki administrativni problem, ali se žale i na nasilje u braku, visok porez, skup život, sporove s bankama, mobing na poslu,  probleme sa zdravstvenim službama…

Na direktne zahtjeve za invervencijama predsjednika otpada preko 60 odsto pisama. Slijede zatim iznesena mišljenja, u kojima su u većini kritike, a najmanji dio odnosi se na pohvale.

Svako može da se obrati sa svojim žalbama, pritužbama, primjedbama i molbama. Slanje ovih pisama je, čak, besplatno i adresiraju bez poštanske markice.

Naravno, komunikacija je omogućena i elektronskom poštom, što je još lakše. Ima i intervencija preko društvenih mreža i poziva telefonom. Među pošiljaocima su najrazličitiji uzrasti i zanimanja, iz svih uglova Francuske.

Zanimljivo je da se sadržaj upućenih pisama, uz kontrolu nadležnih službi za slobodu izražavanja, analizira, a to kasnije služi za pripremu obraćanja predsednika Makrona javnosti.

U službi radi oko osamdesetak osoba, pisma otvaraju s rukavicama i maskom, a koverte prethodno prolaze kroz detektor.

Odgovara se sistematski na svako pismo, osim ako je nečitko ili ako se radi o direktnim uvredama.

Odgovori su često tipski, ali se oni koji ih pišu potrude i da pošalju konkretnu poruku.

Ukoliko neko pominje, na primjer, samoubistvo ili neku drugu alarmantu situaciju, ili upućuje prijetnje, odmah se angažuju odgovarajuće službe. Tokom 2020. preneseno je da je u jednom pismu čak bio i metak.

Policija i sud reaguju na prijetnje.

Tako je jedan 31-godišnjak u jeku krize s “žutim prslucima” zbog direktnih prijetnji po život osuđen na tri mjeseca uslovnog zatvora.

Osamdesetogodišnjak, koji je u pismu upućenom Jelisejskoj palati, zaprijetio i predsjedniku i njegovoj supruzi, kažnjen je takođe uslovno.

Na pisma predsjednik lično odgovara veoma rijetko, ali se i to dogodi.

Pričalo se da je Nikola Sarkozi bio dosta zainteresovan za ova pisma, i da je o njihovom sadržaju ponekad uveče čak pričao sa svojom suprugom.

Fransoa Oland je sa sobom za vikend na razmatranje nosio određeni broj pisama koje bi mu, na njegov zahtjev, prethodno odabrali kao najzanimljivija ili najurgentnija.

Čak je i lično primio u Jelisejskoj palati nekoliko pošiljalaca.