Vijesti 04.10.2017.

Uklanjaju azbestne ploče sa vrtića u Boriku

ČITANJE: 3 minute

Azbestne ploče, za koje se smatra da imaju kancerogeno dejstvo, uskoro bi trebalo da budu uklonjene sa vrtića “Nataša” u naselju Borik, dok zamjenu krova na područnoj školi “Sveti Sava” u Pavlovcu koči besparica.

Upotreba salonitnih ploča koje sadrže azbest na našim prostorima doživjela je ekspanziju osamdesetih godina prošlog vijeka zbog njihove praktičnosti i ekonomičnosti.

Iako se posljednjih godina intenzivno upozorava na štetnost čestica ovog materijala on se i dalje nalazi na nekim objektima.

Prema riječima pomoćnika direktora Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Mire Galić, u toku su planovi za rekonstrukciju vrtića “Nataša”.

– Osim ovog vrtića u okviru Centra nema nijedno obdanište sa krovom od azbestnih ploča – rekla je Galićeva.

Rukovodilac Odjeljenja za održavanje i ishranu pri Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Zoran Stanković istakao je da će krov vrtića “Nataša” biti obnovljen u okviru rekonstrukcije kompletnog objekta.

– U toku je izrada projekta za proširivanje ove predškolske ustanove s ciljem povećanja kapaciteta. Planirana je dogradnja prostora koji bi mogao prihvatiti još stotinu djece – rekao je Stanković i dodao da bi radovi trebalo da počnu najvjerovatnije krajem godine.

Za razliku od vrtića “Nataša”, krov područne škole “Sveti Sava” u naselju Pavlovac, koja je takođe pokrivena azbestnim pločama, neće uskoro biti zamijenjen. Direktor ove škole Miroslav Popržen je kazao da nedostatak novca koči zamjenu krova.

– Na svim osnovnim školama, osim naše, taj problem je riješen. Planiramo da uklonimo azbestne ploče čim iz Ministarstva prosvete i kulture RS dobijemo neophodan novac za radove – naglasio je Popržen koji je i predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola Banjaluka.

Kada je riječ o predstojećim ulaganjima, iz Ministarstva prosvjete i kulture kažu da očekuju rezultate saradnje sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) i početak realizacije novog projekta “Povećanje energetske efikasnosti u javnom sektoru”.

– U okviru ovog projekta značajan broj obrazovnih ustanova u Srpskoj će biti obnovljen. Sve škole i predškolske ustanove imale su priliku da na poziv UNDP-a iskažu svoje potrebe za sanacionim radovima i naša očekivanja su da će u skladu sa prioritetima one najvećim dijelom biti i ispunjene – rekla je portparol Ministarstva prosvjete i kulture Branka Rogač.

Stručnjaci upozoravaju da bi salonitne ploče, koje sadrže azbest, trebalo mijenjati svakih 20 godina. Objašnjavaju da krovovi od ovog materijala nisu opasni samo ako nisu dotrajali i oštećeni, te da udisanje čestica azbesta može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme.

Ulaganja

Iz Ministarstva prosvjete i kulture su istakli da je u institucije obrazovanja uloženo oko 199 miliona maraka u periodu od 2006. do danas, od čega 83,7 miliona u osnovno, 10 miliona u srednje i 105 miliona KM u visoko obrazovanje.

Među više od 20 obrazovnih ustanova koje su sanirane u okviru projekta “Energetska efikasnost u BiH”, nalaze se i banjalučke osnovne škole OŠ “Aleksa Šantić” i OŠ “Vuk Karadžić”, čija obnova bi uskoro trebalo da bude završena.

(Glas)