Region 27.09.2023.

Vladika Jovan o Jasenovcu i revizionizmu: Nema državnog projekta, već pokušaja da se nametne

ČITANJE: 6 minuta

Na nedavnoj tribini Srpskog privrednog društva ‘Privrednik’ u Zagrebu episkop Jovan upozorio je da je u Srbiji i Republici Srpskoj na djelu državno sponzorirani projekt povijesnog revizionizma na što srpski povjesničari šute čak i kada se broj žrtava pokušava udvostručiti. Episkop Jovan, u emisiji “1 na 1” HRT-a objasnio je kako je do revizionizma došlo i koji su njegovi zagovornici.

Episkop Jovan Ćulibrk osvrnuo se na svoju opasku koju je uputio na tribini Srpskog privrednog društva.

– Stvar je vrlo jednostavna, sigurno da nije bilo nikakvog istinski državnog projekta revizije ni od strane Srbije niti od Republike Srpske. Bio je jedan pokušaj da se državi odnosno Republici Srpskoj, također, nametne to kao državni projekt. To hvala Bogu nije uspjelo, među ostalim i zbog te jake izjave, rekao je.

Istaknuo je kako je u pitanju šira priča koja se odnosi i na angažman izraelskog znanstvenika, koji je istraživajući holokaust u bivšoj Jugoslaviji, došao do “broja od 1,5 milijuna žrtava Jasenovca”.

– To se odnosi i na angažman dr. Gideona Greifa iz Izraela koji je došao do broja od 1,5 milijuna žrtava Jasenovca. S tim je išao po prostoru bivše Jugoslavije propagirajući to. Na toj tribini sam se obratio povjesničarima iz Instituta za suvremenu povijest iz Beograda i rekao im: Pobogu, zar ne vidite što se zbiva? Rekao sam im da oni moraju progovoriti i da struka mora stati protiv toga, kazao je.

– To je odraz jednog drugog projekta Esther Gitman koji se zbiva ovdje, objasnio je.

‘U oba projekta, slučaj je da nađemo Izraelca, koji će nas uvjeriti da smo u pravu’

Episkop Jovan objasnio je koji je “širi kontekst” ova dva projekta o analizi holokausta na prostoru bivše Jugoslavije.

– Širi kontekst je sljedeći. Na prostoru bivše Jugoslavije sve se zbiva u zrcalu. Taj projekt, za koji točno znamo tko stoji iza njega je osobni projekt, to nije netko koga znate, niti ste čak i čuli. Vrlo vješto se pokušava kriti iza tog projekta, rekao je, ne otkrivajući o kome je riječ.

Dodao je kako je riječ o tome da je “slučaj da nađemo Izraelca, Židova” koji će “dati legitimitet” različitim stajalištima.

– U oba projekta, slučaj je da nađemo Izraelca, odnosno Židove, koji će nas uvjeriti da smo u pravu u svemu što mi govorimo i koji će kao Židovi dati legitimitet našim projektima, tvrdnjama i stajalištima, ustvrdio je.

Istaknuo je i da je profesor “Greif veliko ime” kada je u pitanju “jedan aspekt Auschwitza”.

– Razlika je u tome što je profesor Greif zaista znanstveno veliko ime kada je u pitanju jedan aspekt Auschwitza, zaključio je.

‘Greif i Gitman o Drugom svjetskom ratu u Jugoslaviji ne znaju baš ništa’

Episkop je ustvrdio kako profesor Greif o prostoru bivše Jugoslavije “zna ništa i još manje od toga”, te je dao za naslutiti kako je motiv njegova angažmana, istraživanje Esther Gitman.

– On o prostoru bivše Jugoslavije zna ništa i još manje od toga. A koji mu je motiv, pitajte Esther Gitman. Ona to isto radi ovdje u Hrvatskoj. Esther Gitman je profesorica povijesti. Ona je, kada je otišla u mirovinu, odlučila da je stručnjak za holokaust na području bivše Jugoslavije, rekao je.

Ustvrdio je kako oba istraživača o ratu u Jugoslaviji “ne znaju baš ništa” te je u pitanje doveo stručnost Esther Gitman budući da na Sveučilištu u New Yorku, kako je rekao “nije bio nitko tko zna nešto o području bivše Jugoslavije”.

– Doktorirala je na Sveučilištu u New Yorku na kojem nije bio nitko tko zna nešto o području bivše Jugoslavije. Dobio sam njezin doktorat. U tom doktoratu, ona govori da je našeg podrijetla, što ne sumnjam, poznaje naš jezik, što je očito da nije točno, a ono što je zajedničko za doktora Greifa i doktoricu Gitman je, da o Drugom svjetskom ratu u Jugoslaviji ne znaju baš ništa, kazao je.

Naglasio je kako je, “kada je u pitanju Drugi svjetski rat u Jugoslaviji, mnogo šira perspektiva” te je pozvao sve da se u to uvjere tako što će doći u “prvu biblioteku koja se bavi Drugim svjetskim ratom u Jugoslaviji” otvorenu u Jasenovcu.

– Kada je u pitanju Drugi svjetski rat u Jugoslaviji, mnogo je šira perspektiva. To se može uvjeriti onaj tko ovih dana dođe u manastir Jasenovac gdje je otvorena prva biblioteka koja se bavi Drugim svjetskim ratom u Jugoslaviji. Dokumenata ima mnogo više nego što su upotrijebljeni u istraživanju. Mi imamo golemu količinu izvora kod koje nismo prošli, otkrio je.

Nedostatak istraživanja holokausta u SFRJ

Na pitanje o tome zašto nije bilo znanstvenog pristupa holokaustu od 1945. godine u Jugoslaviji, episkop Jovan je odgovorio kako “nas je na to upravo upozoravao Raul Hilberg, otac znanosti o holokaustu”.

– Nedostatak istraživanja proizveoje gubljenje okvira Drugog svjetskog rata. Na to nas je upozoravao Raul Hilberg, otac znanosti o holokaustu. On je pred smrt samo o tome pričao, da je proučavanje holokausta izgubilo kontekst Drugog svjetskog rata, rekao je.

Objasnio je kako su istraživanja tekla u ostatku Europe. Rekao je da su se do kraja 1980-ih “intenzivno bavili time” te da je napravljen “neki novi pregled”.

– Do 1948. su završeni inicijalni uvidi u žrtve rata. Onda su osnovani instituti, programi, katedre koji su se do kraja 1980-ih intenzivno bavili time. Potjraj 1980-ih je napravljen neki novi pregled. Dobar simbol toga je Auschwitz. Prvotno je broj dan na 4 milijuna, 2 milijuna Židova, 2 milijuna Poljaka, kazao je.

Otkrio je da se promjena broja žrtava dogodila i u samom Auschwitzu gdje su procjene spuštene “25-30% od prvobitne”.

– Krajem 1980-ih se pojavila edicija “Anatomija logora Auschwitz” koja je rekla da je broj žrtava u logoru između milijun i sto tisuća i milijun i petsto tisuća. To je 25-30% od prvobitne procjene. U nekim drugim logorima, ostala je ista procjena. Postoje teorije zašto je uvećan broj, je li to bila podjela Europe, ali je to učinjeno i to nikada nije dovedeno u pitanje, naglasio je.

– Imate na marginama one koje govore da je bilo 5 milijuna kao i onih što govore da nije bilo plinskih komora. Taj proces u Jugoslaviji se nije dogodio, upozorio je.

O broju žrtava u Jasenovcu: Ja iz principa ne odgovaram na to pitanje

Na pitanje o tome može li govoriti o procjeni broja žrtava u Jasenovcu, episkop Jovan Ćulibrk odgovorio je kako na to pitanje ne odgovara “iz principa”.

– To bi zahtijevalo ozbiljne studije. Nadam se da ćemo doći do njih. Ja iz principa ne odgovaram na to pitanje, podsjećajući na golemu potrebu za istraživanjem. Postoji muzej žrtava genocida, upućujem na ljude koji se bave pitanjem broja žrtava i nastojim na tome da drugi koji se time ne bave, o tome ne govore, rekao je.

– Daju se samo neke pretpostavke. Neću raspravljati o broju žrtava, zaključio je.

Osvrnuo se i na pitanje o tome ima li podršku vodstva Pravoslavne crkve zbog svog djelovanja.

– Što se tiče sinoda, uputio bih vas na sinod. Patrijarh Porfirije stalno je s nama u Jasenovcu. Imamo njegovu osobnu podršku. Kada je izabran, njegov posjet je bio Jasenovcu i Banovini, podsjetio je, prenosi HRT.

Oznake: vladika Jovan