Biznis 11.06.2020.

ZA UIO NE POSTOJI VANREDNO STANJE: Tokom pandemije naplatili 3,1 milion KM kazni za privrednike

ČITANJE: 3 minute

Posljedice koje je pojava virusa korona na prostoru BiH ostavila na ekonomiju još su nesagledive, a procjene stručnjaka u pogledu njihovog saniranja i oporavka nimalo nisu optimistične. Djelimična ili potpuna obustava rada privrednicima je donijela ogromne gubitke, pa je u takvim situacijama jedina nada ostala pomoć Vlade  i nadležnih institucija.

Pomjeranja rokova ili drugih olakšica vezanih za plaćanje PDV-a nije bilo, pa je tako Uprava za indirektno oporezivanje jedina institucija u BiH, regionu i Evropi koja je tokom vanrednog stanja ostala bez ijedne mjere podrške domaćim privrednicima.

Hrvatska je u sklopu seta mjera za pomoć privredi, usvojenih početkom aprila, utvrdila da se obaveze nastale po osnovu plaćanja  poreza na dodanu vrijednost mogu odgoditi sve dok se ne naplate izdati računi. Na taj način privrednicima je omogućeno plaćanje PDV-a tek nakon naplate izdatih računa.

Sličnih zahtjeva bilo je i od malih biznismena u BiH, ali do realizacije tokom vanrednog stanja nije došlo, pa su privrednici, uprkos oslabljenim kapacitetima i smanjenim prihodima, PDV plaćali bez obustave ili odgađanja.

Komentarišući ovakve navode, Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje, ističe da je ovdje riječ o instituciji čija nadležnost je isključivo provođenje propisa iz oblasti indirektnih poreza, te da UIO ne usvaja zakonske propise.

„Nadležnost za kreiranje i usvajanje propisa iz oblasti indirektnih poreza imaju Upravni odbor UIO, Savjet ministara BiH i Parlament BiH. Svaki propis koji je usvojen od strane pomenutih tijela ova Uprava je provela. Isto tako, UIO je učinila sve iz svoje nadležnosti da izađe u susret privrednicima, ali samo u okviru svoje nadležnosti. Tako smo donijeli posebnu odluku za produženje rada pojedinih carinskih ispostava u vrijeme pandemije uzrokovane virusom COVID 19, te su ispostave radile 24 sata kako bi se sva carinjenja roba završila u najkraćem mogućem roku. Omogućili smo obveznicima da mnoge svoje zahtjeve podnose elektronskim putem i da ne moraju dolaziti u prostorije Uprave“, ističe Kovačević.

On dodaje da UIO nije mogla donositi odluke poput produženja rokova za podnošenje prijava ili produženje rokova za plaćanje PDV-a.

„To su stvari koje su definisane zakonskim rješenjima. Za svaku takvu izmjenu mora se usvojiti izmjena važećih propisa i to putem Upravnog odbora UIO, Savjeta ministara BiH i Parlamenta BiH“, rekao je Kovačević.

Iako olakšica nije bilo, UIO je i tokom pandemije nastavila neometano da radi i za period mart, april i maj 2020. godine kontrolne organizacione jedinice Sektora za poreze unutar izvršile su ukupno 1.933 kontrola kod poreskih obveznika i iizdale ukupno 713 prekršajnih naloga, na osnovu kojih je izrečena kazna u iznosu od 3, 1 milion KM.

„U izvršenim upravnim postupcima u periodima koji su kontrolisani  utvrđen je neto efekat kontrola u iznosu od 10.465.861,00 KM. To je ono što obveznici nisu prijavili u svojim prijavama samooprezivanja, već su to utvrdili inspektori u kontrolama. Radi se obavezi koju obvenici nisu sami prijavili ili im je u postupku kontrola osporeno pravo na odbitak ulaznog PDV-a“, pojašnjavaju iz UIO

Da je bilo pokušaja da se izađe u susret privrednicima svjedoči i podatak da je ekonomski stručnjak Faruk Hadžić, zajedno sa timom, pripremio Zakon o izmjenama Zakona o PDV-u, gdje je glavni element upravo bio pomjeranje roka za podnošenje PDV prijave i plaćanje PDV-a sa 10. dana u mjesecu na kraj mjeseca.

Predložene izmjene, koje bi realnom sektoru olakšale poslovanje tokom vanrednog stanja, nije podržao ni Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje i ministar finansija i trezora BiH, uz izgovor da bi dovele do nelikvidnosti svih nivoa vlasti, a ne bi imale nikakav efekat na pomoć privrednicima.

Veliki broj zemalja Evropske unije, kao što su Njemačka, Austrija i Belgija, odlučile su da kao mjeru pomoći domaćim privrednicima pomjere rokove za plaćanje PDV-a ili ponude ugroženim privrednicima mogućnost da zatraže odgodu.

(Banjaluka.net)