Region 05.03.2024.

Zagrepčanki umjesto centi vratili feninge: “I prijateljica je dobila bosanski sitniš”

ČITANJE: 3 minute

Prošlo je četrnaest mjeseci otkako je Hrvatska napustila kunu i uvela evro kao službenu valutu pa se može pretpostaviti da su i građani navikli na evronovčanice i evrokovanice.

Neki zloupotrebljavaju činjenicu da je evro još uvijek relativno “friška” valuta i da se mnogi još ne snalaze ili ne paze dovoljno baratajući gotovinom, pogotovo kovanicama.

HNB redovno upozorava na prijevare s falsifikovanim novčanicama evra i informiše građane kako da prepoznaju lažne novčanice. Ali, građane varaju i na sitno, u centima, što je prevara koju je lakše utvrditi, ali i mnogo teže dokazati pa prevarenom građaninu najčešće preostane da odmahne rukom i kaže “ah, to su samo centi”, piše N1 Hrvatska.

“Pružim ruku, ne gledam, spremim…”

Zagrepčanka Katica dvaput je u nekoliko sedmica bila žrtvom takve sitniš-prevare. Umjesto evrocenti, uzvratili su joj bosanskohercegovačke feninge. Oba puta kovanice od 20 feninga. Vrijednost tih 20 feninga otprilike je 10 evrocenti, ali je pitanje umjesto kojih evrokovanica su joj “podvaljene” ove. I šta s njima kada ih, poput gospođe Katice, naknadno uočite u novčaniku.

“Ljuta sam k'o ris. To su mi vratili sa sitnišima. Pružim ruku, ne gledam, spremim. Prvi puta sam te feninge našla prije tri tjedna kada sam bila u ljekarni. Nisam imala naočale pa sam ljekarnici pružila šaku sitniša, a ova mi veli da su tu i bosanski novci. I prijateljica jedna isto je tako dobila taj bosanski sitniš”, ispričala je.

Pretpostavlja da su joj feninge “uvalili” na tržnici. Svjesna je da je teško dokazati prevaru, čak i namjeru, jer i onaj ko uzvrati takve kovanice može reći da su njemu takođe bile podvaljene, a da to nije uočio.

“Ja sam se u ljekarni jako začudila feninizma pa sam ljekarnicu pitala ‘a kaj bum sada s tim penezima’ na što mi je ona u šali rekla da ih promijenim u mjenjačnici. Sada ću gledati što mi vraćaju. Ovi feninzi su tamniji, ali su i centi iz drugih zemalja tamniji, ali ne tako jako tamni”, rekla nam je gospođa Katica.

Kaže da inače ne bi pravila dramu oko toga, ali ovoga puta želi upozoriti druge da ne budu neoprezni poput nje.

“Ljudi, kontrolirajte uzvraćeni novac jer prave bedake od nas”, poručila je.

Podvaljuju tursku liru i tajlandski baht

Nedugo nakon uvođenja evra u Hrvatskoj građani su upozoravani na moguća varanja s kovanicama, ali onima veće vrijednosti – od jedan i dva eura. Tim dvjema evrokovanicama veoma su slične kovanice jedne turske lire i jednog tajlandskog bahta. Ali sva sličnost na tome staje jer jedna turska lira vrijedi tek 0,05 evra, a jedan tajlandski baht još manje – 0,02 eura pa je i prevara u tim slučajevima veća.

Na stranicama HNB-a stoje uputstva i upozorenje da sumnjiv gotov novac odmah treba predati u najbližu policijsku stanicu.

“Sve novčanice i kovani novac za koje se sumnja da su falsifikovane policijski službenici prosljeđuju na tehničku analizu u Hrvatsku narodnu banku”, ističu.

HNB ima upozorenje i na lažne kovanice, ali nema preciznih uputstava za prevare s nefalsifikovanim, a uzvraćenim kovanicama koje nisu službena valuta.