Magazin 04.05.2022.

“ZVERJE I PAPERJE”: Izložba tri akademska slikara od 18. maja u Banskom dvoru

ČITANJE: 2 minute

Izložba “Zverje i paperje” akademskih slikara Marka Kusmuka, Damjana Kovačevića i Vladimira Lalića biće otvorena u srijedu, 18. maja, sa početkom u 19 časova u Malom izložbenom salonu Banskog dvora, a u organizaciji ove ustanove i Galerije “Sanjaj” iz Beograda.

Kako je saopšteno iz Kulturnog centra Banski dvor, neformalna umjetnička grupa koju čine tri autora bliskih godina, poetika i vizuelnih iskaza, započela je svoje zajedničko izlaganje u Galeriji “Sanjaj” izložbom “Tragači (snova)” u Beogradu, a nastavlja se izložbom “Zverje i paperje” u Banjaluci.

“Odabrani zbog, pre svega, izvanrednih crtačkih sposobnosti i veštine vladanja linijom, Marko Kusmuk, Damjan Kovačević i Vladimir Lalić otkrivaju nam svet koji se dešava iza pojavnog i svakodnevnog. Svaki od tri autora predstaviće se radovima po kojima je prepoznatljiv. Svojevrsni dijalog koji se uspostavlja unutar prostora koji su ‘zaposele’ napete lične vizije otvara nemerljive mogućnosti ponovnog iščitavanja i identifikovanja sa estetsko-poetskim likovnim iskazima Kusmuka, Kovačevića i Lalića”, riječi su Selene Andrić, kustoskinje izložbe.

U ovoj vrsti postavke, dodala je Andrićeva, posebno je izazovno i inspirativno sagledati kontekst u kojem se unutrašnje predstave materijalizuju u umjetničko djelo.

“Svaki od autora, radeći nezavisno od preostale dvojice, samostalno gradi i nadograđuje svoj mikroekosistem, čiji temelji leže na kontrapunktovima realnog i nadrealnog, konstrukcije i dekonstrukcije, fizičkog i metafizičkog, uznemirujućeg i svesmirujućeg”, zapisuje Selena Andrić.

Kako dalje kaže, na tragu kretanja kroz umjetničke vrtove zavodljivosti i zadovoljstva, a u potrazi za zajedničkom niti koja “drži” Kusmuka, Kovačevića i Lalića u istoj ravni, stiže se do tačke u kojoj se detektuje njihova bliskost estetici “ružnog”, potreba za stvaranjem fiktivnog svijeta sugestivnog karaktera, naglašene čulnosti i ekspresivnosti.

“Skloni višeznačnostima, oni svoje prizore grade slojevitim i preciznim (raz)otkrivanjem podsistema koji čine jedinstven sistem – čoveka. Rezultati referiranja na univerzalne i večite teme (strah, smrt, bol, patnja, sreća…), koje su u biti svih svesnih i nesvesnih procesa, determinisani su prikazima deformisanih tela, sa prenaglašenim ili nedostajućim delovima, predimenzioniranim bubama koje se transformišu u, gotovo, realne insekte spremne za napad, upotrebom poznatih simbola – lobanja – u maniru srednjovekovnih umetnika”, primjećuje Andrićeva.

Dezintegracijom, ističe ona, umjetnici uspijevaju da prikažu i približe metamorfoze različitih stupnjeva, koje se utapaju jedna u drugu, a istovremeno se jedna iz druge rađaju, prenose Nezavisne.

(SB)

Oznake: Banski dvor