Vijesti 14.10.2023.

Ambasador Palestine u BiH: Amerika se ponaša kao da su oni u ratu, za nas se ništa ne mijenja od 1948.

ČITANJE: 3 minute

Sukobi u Izraelu i Palestini ušli su u osmi dan. Hiljade je mrtvih i povrijeđenih na obje strane. Izraelska vojska naredila je evakuaciju civila iz Gaze, odnosno, prebacivanje više od milion ljudi na jug opkoljenog Pojasa u samo 24 sata. Civili su i dalje bez struje, hrane, vode i lijekova. O situaciji u Palestini za N1 govorio je ambasador Palestine u BiH Nj. E. Rezeq Namoor.

U javnosti su prisutne različite brojke poginulih i povrijeđenih tokom izraelskih napada na područje Gaze. Pominje se da je stradalo više od 500 djece. Šta kažu Vaši posljednji podaci s terena? Kakva je situacija u pojasu Gaze?

“Trenutno imamo oko 2.000 šehida i 1.800 ubijenih u Gazi usljed granatiranja izraelske vojske. Vrše neselektivno granatiranje. Cijela Gaza je cilj koja je gusto naseljenja. Imamo preko 700 ubijene djece i žena i uhapšeno je preko 250 palestinskih građana od strane izraelskih snaga u Ramallahu, Jeninu i drugim gradovima Zapadne obale”, rekao je ambasador.

Šta je prouzrokovalo prošlosedmični napad pripadnika Hamasa na Izrael? Je li Hamas nepromišljenim potezima doveo u nezavidnu situaciju većinu palestinskog stanovništva u pojasu Gaze?

“Mi smo u nezavidnoj situaciji od 1948. godine i 1967. se ta situacija pogoršala i ništa se za nas nije promijenilo. Kroz taj period imamo masakre, ubijanja i hapšenja. Okupator ne poštuje međunarodne odluke i ono što mi želimo i da bude rješenje je osnivanje dvije države. Hoćemo da budemo dijelom međunarodne zajednice. Cijena rata je veća od cijene mira. Nažalost, od ugovora u Oslu 1993. nije bilo napretka u mirovnom procesu. Povinovali smo se odlukama međunarodne zajednice, a okupator nije. Predsjednik Abbas pred međunarodnom zajednicom pokušavaju da izpregovaraja mir”, rekao je.

Mnogi upozoravaju da bi se Gaza mogla pretvoriti u kolektivno groblje nakon napada koji dolaze od strane izraelskih snaga. Šta je ono što je najpotrebnije tamošnjem stanovništvu, pored zaustavljanja sukoba?

“Nažalost, voda, struja i lijekovi, te druge potrepštine – energetske – su prekinuti usljed zvanične odluke izraelske vlade i imamo sada ovaj napad na Pojas Gaze. Uvijek su civili ti koji plaćaju cijenu i imaju problema sa dostavom energenata, hrane, lijekova i nemaju mogućnost kretanja”. rekao je.

Izrael je dao ultimatum gotovo polovini stanovništva da se u roku od 24 sata evakuišu sa sjevera pojasa Gaze na jug. Je li fizički bilo moguće ispoštovati taj zahtjev?

“Mi ne možemo odgovoriti na ovakav zahtjev za povlačenjem. Ovo nasilno protjerivanje jeste ratni zločin i Izrael nema pravo da traži od naroda da napusti našu zemlju putem izazivanja straha i na taj način ih protjeraju. Preko 70% stanovnika Gaze su izbjeglice od 1948. godine koji su protjerani tada i najbolje rješenje je da se ne protjeruju iznova i da se vrate na ognjišta u skladu sa odlukama UN-a. Trebamo partnera na izrealskoj strani da se ostvare prava da Palestici imaju državu sa glavnim gradom Istočnim Jerusalemom”, kaže ambasador.

Oznake: Palestina