Magazin 06.03.2024.

Anemija – simptomi i dijagnoze

ČITANJE: 2 minute

Anemija je stanje u kojem tijelu nedostaje dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca da prenosi kiseonik do svih tkiva.

Nedostatak željeza je najčešći uzrok anemije, koji čini 50% svih slučajeva. Drugi uzroci anemije uključuju nedostaci vitamina (kao što su B12 ili folna kiselina), hronične bolesti (kao što su bolest bubrega ili rak), nasljedni poremećaji (kao što je anemija srpastih ćelija ili talasemija), gubitak krvi (kao što je menstruacija ili povreda).

Razumijevanje osnovnih uzroka anemije je ključno za određivanje odgovarajućeg plana liječenja.

Najčešći simptomi anemije su umor, slabost i blijeda ili žućkasta koža. Ostali simptomi mogu uključivati:

  • Kratak dah,
  • Ubrzani ili nepravilni otkucaji srca,
  • Vrtoglavica,
  • Glavobolja,
  • Hladne ruke i stopala.

Ovi simptomi mogu varirati po intenzitetu u zavisnosti od težine anemije, brzine njenog početka i osnovnog uzroka. Važno je napomenuti da neke osobe sa blagom anemijom možda uopšte ne osjete nikakve simptome.

Željezo igra ključnu ulogu u tijelu, služeći kao esencijalna komponenta hemoglobina, mioglobina i drugih proteina koji transportuju kiseonik i olakšavaju ćelijsko disanje. Željezo je takođe uključeno u brojne enzimske reakcije, sintezu DNK i imunološku funkciju. Međutim, previše ili premalo željeza može dovesti do zdravstvenih problema, zbog čega je važno pratiti nivoe u tijelu.

Kompletna krvna slika (KKS) je osnovna laboratorijska analiza krvi koja se provodi kako bi se utvrdile vrijednosti hemoglobina i hematokrita, gdje niske vrijednosti ukazuju na anemiju. Diferencijalna krvna slika (DKS) ili leukogram je analiza krvi kojom se utvrđuje vrsta leukocita u krvi, a niske vrijednosti leukocita mogu ukazivati na neke vrste anemija. Morfologija crvenih krvnih zrnaca je takođe važna za dijagnostiku anemije.

Uz KKS i DKS, biohemijske analize krvi i serumski parametri povezani s anemijom su takođe važni za dijagnostiku. Niske vrijednosti feritina, željeza, vitamina B12 i folata mogu ukazivati na određene vrste anemija. Takođe, analiza nivoa eritropoetina može biti korisna u dijagnozi anemija zbog poremećene produkcije crvenih krvnih zrnaca. Uz laboratorijsku dijagnostiku, važno je provesti i temeljnu kliničku procjenu pacijenta kako bi se postavila ispravna dijagnoza anemije.

Ukupni kapacitet vezivanja željeza (TIBC) je test krvi koji mjeri ukupnu količinu željeza koju mogu vezati proteini transferina u krvi. Nezasićeni kapacitet vezivanja željeza (UIBC) je još jedan test krvi koji mjeri količinu transferina koji još nije vezan za željezo. I TIBC i UIBC su važni indikatori metabolizma željeza i mogu pomoći u dijagnostici i praćenju poremećaja povezanih sa željezom.

Osnovni paket za anemiju, koji preporučuje dr Sanja Kalamanda Ivanjak obuhvata:

  • Kompletnu krvnu sliku,
  • Željezo (Fe),
  • TIBC,
  • UIBC,
  • Feritin.

Ovaj paket možete uraditi u svim Alfalab Biomedica laboratorijama.

Krv se vadi ujutro, natašte. Ukoliko ste na terapiji preparatima željeza, krv vaditi 15 dana nakon ispijene terapije.