Banjalučki metal bend „My Last Suicide“: Pjesmama pozivaju na mir, sreću, ljubav i slobodu
ČITANJE: 4 minute
Bend „My Last Suicide“ izdao je debitantski album pod nazivom „Mission F.U.B.A.R.“.Na albumu se nalazi osam pjesama koje se bave raznim temama, među kojima su mitologija i religija, dijeljenje ljubavi prema sebi i drugima, otpor prema svemu neljudskom i izmanipulisanom, te sve ono što čovjeku može da uskrati sreću i normalan život.
Postavku „My Last Suicide“ čine vokal, Dragan Golubović, gitaristi Mirko Lončar i Gojko Šmitran, bas gitarista Daniel Knežević, te bubnjar Aleksandar Zrnić.
– Skraćenica F.U.B.A.R. ustvari znači „Fucked up beyond all recognition“, što je za nas životna misija ili stav koji smo izrazili ovim albumom. Ukratko, priroda i društvo, kao jedan sklop i zajednica, treba da funkcionišu i prenose pozitivnu energiju, što je paralelno sa ostvarenjem onog osnovnog: mir, sreća, jedinstvo, ljubav i sloboda – ističe Daniel Knežević.
Album je, prema njegovim riječima, sniman godinu dana u jednom studiju u Aleksandrovcu, a producent je Dražen Kecman.
– Prošlo je dosta vremena i imali smo period „padova“ u radu. Pored muzike bavimo se i poslovima od kojih živimo, pa nam ovo nekako dođe kao skuplji hobi, ali i dodatni posao. Kada radite nešto iz srca i duše onda to nema cijenu i nema granica – kaže Knežević.
Jedna od pjesama na albumu govori o Odinu, glavnom bogu nordijske mitologije.
– To je usko povezano sa skandinavcima, jer i oni se bave vikingškim temama. O religiji ne bih mnogo, jer je to više suptilna tema koju opet publika treba da prepozna kroz naše tekstove i to ostavljamo njima na uvid i analizu – poručuje Knežević.
Iako većina metal bendova u nazivima nose pojmove poput smrti, krvi, mraka, horora, neke vrste bunta, on smatra da to nije „baš toliko mračno i morbidno koliko se čini na prvu, pogotovo publici koja je upoznata sa ovom vrstom muzike“.
– Postoji dosta ideja sa jasnom porukom, koju ljudima želimo da prenesemo instrumentalno i tekstualno. To je takođe poezija, kroz koju se bavimo pitanjima ljudske prirode, ljubavi i sreće. Zato ni pjesme ni nazivi nisu negativni, već simbolični i kontradiktorni. Cilj nam je da ukažemo na probleme današnjeg svijeta i populacije, a muzika je najlakši način, jer dolazi iz duše i srca sa velikom dozom optimizma i zadovoljstva – ističe Knežević.
Svi njihovi tekstovi su, dodaje on, na engleskom jeziku, jer im je tako „lakše izraziti sve ono žele da približe ljudima“.
– Težimo da ostvarimo svoje ciljeve i idemo tamo gde će nas svi razumeti – zapad, sjever, Evropa, međunarodna zajednica. Postojala je ideja da se napiše tekst na maternjem jeziku, ali nekako smo je odbacili. Vjerovatno ćemo je ponovo razmotriti – kaže Knežević.
Iako je u svijetu ovaj muzički žanr stekao popularnost još sedamdesetih godina prošlog veka i ima brojnu publiku, u BiH i dalje nije jednostavno organizovati koncerte hevi metal grupa.
– Imamo problem sa organizacijom svirki zato što nemamo adekvatan prostor sa odgovarajućim uslovima. Autori uglavnom sami organizuju koncerte, a ovaj tip muzike kod nas nije „in“. Istina je da i autori znaju da budu ljenji kada se radi o promociji njihovog rada u medijima, pa zato i nema aktivnosti, dovoljne zainteresovanosti za koncerte, angažmana i slično. Kod nas i u regionu ima nekoliko festivala koji podržavaju rad mladih neafirmisanih bendova i to svakako treba iskoristiti, ali za sam žanr metal muzike ne postoji događaj, kao što u Sloveniji ima „Metal Days“. Tokom leta planiramo snimanje dva spota i nekoliko nastupa u okolnim gradovima i regionu. Biću isuviše optimističan i reći da je naš san da se pojavimo na jednom velikom metal festivalu u svijetu mogao biti ostvaren. Radićemo na tome, istrajati i živjeti – poručuje Knežević.
Ime grupe kao zagonetka
Bend „My Last Suicide“ iza sebe ima nekoliko značajnih koncerata i muzičkih izdanja. Među važnijima nastupima izdvajaju onaj na „Urban Fest“-u u Osijeku 2011. i „Beer Fest“-u u Banjaluci 2014. godine. – Naziv benda „My Last Suicide“ došao je spontano 2009. godine, kada smo osnovani, od sada bivšeg gitariste. Zvučao je originalno i dopadljivo uz žanr kojim vladamo. Zagonetno značenje ostavili smo publici na razmišljanje, jer se tako stiče vlastiti stav prema, u ovom slučaju, metal muzici kao umjetnosti i nama kao autorima – objašnjava Knežević.