Magazin 21.02.2024.

Beogradska spisateljka Minja Marđonović predstavlja dva romana o Jefimiji u Domu omladine

ČITANJE: 2 minute

Minja Marđonović, beogradska spisateljica porijeklom iz Mostara, sutra, u četvrtak, 22. februara, sa početkom u 19 časova gostovaće u Domu omladine u Banjaluci gdje će predstaviti svoja dva romana – “Jefimija, žena koja čeka” i “Jefimija žena koja neće”.

Minja Marđonović na Fakultetu političkih nauka u Beogradu diplomirala je politikologiju, a na Studijama roda masterirala kulturologiju, dok je sada i doktorantkinja kulturologije na matičnom fakultetu.

“Usmjerena na svoj literarni, aktivistički rad, živeći neko vrijeme u Indoneziji napisala je svoj prvi roman ‘Jefimija, žena koja čeka’, ne bi li na taj način romantičnoj beletristici ponudila alternativniji pristup lično-političkom životu jedne žene. Pripovjedajući tople priče sa zavodljivom lakoćom, ova književnica razmatra sve što vodi čovjeka, odnosno ženu, u njihovim premišljanjima i nadanjima”, saopštili su organizatori.

Pored uzbudljive romantične potrage za ljubavlju, sam narativni tok ispresjecan je edukativnim pričama, od filozofskih spisa, do analiziranja mitova, alegorija i asocijacija, što upravo i podupire glavnu radnju.

“Svojim drugim romanom ‘Jefimija, žena koja neće’, nastavlja Jefimijinu životnu priču. Da li je glava kruna tijela ili je tijelo nosilac glave jeste jedno od ključnih pitanja koje Jefimija u svom nastavku života pokušava da dokuči, glavi akcenat stavljajući na temu mentalnog zdravlja”, zaključeno je u saopštenju, prenose Nezavisne.

Biografija

Minja Marđonović rođena je 1989. godine u Mostaru.

Na Fakultetu političkih nauka, u Beogradu, diplomirala je politikologiju, a na Studijama roda masterirala kulturologiju kritikom institucije braka iz perspektive slobodne ljubavi, oslanjajući se pritom na anarhističke eseje čuvene feministkinje dvadesetog veka — Eme Goldman.

Doktorantkinja je kulturologije na matičnom fakultetu, s idejom da istraživački preispita konstrukciju heteroseksualne ljubavi 19. veka.

Objavila je i svoj prvi naučno–istraživački rad na temu: Feministički koncept slobodne ljubavi: Ema Goldman.

Pored akademske posvećenosti feminističkoj teoriji, Minja Marđonović svoju političku borbu artikuliše kroz društveno angažovanu književnost.

Usmerena na svoj literarni, aktivistički rad, živeći neko vreme u Indoneziji napisala je svoj prvi roman Jefimija, žena koja čeka, ne bi li na taj način romantičnoj beletristici ponudila alternativniji pristup lično-političkom životu jedne žene.

Svojim drugim romanom Jefimija, žena koja neće, nastavljajući Jefimijinu životnu storiju, nemilosrdno otvara pitanja ženskog tela, moranja i htenja kao najvažnija lično-politička pitanja heteroseksualne žene u višedimenzionalnom patrijarhatu, navodi se u njenoj biografiji.

Oznake: Dom omladine