Politika 28.04.2021.

Đuran: Nikad bolja saradnja povratničkih opština u FBiH

ČITANJE: 5 minuta

Na zapadnom dijelu Federacije BiH nalazi se opština Bosansko Grahovo. Omeđena planinskim masivima Dinare i Šatora, u ovoj lokalnoj zajednici živi pretežno srpsko povratničko stanovništvo, koje se uglavnom bavi poljoprivredom i stočarstvom.

I ova opština, kao i  mnoge druge, suočava se sa problemom odlaska mladog, radno sposobnog stanovništva. O ovom problemu, ali i o tome kakav je život u Bosanskom Grahovu razgovarali smo sa načelnikom Urošem Đuranom.

“U čitavoj Bosni i Hercegovini, ali i šire postoji trend odlaska mladih ljudi, pa i čitavih porodica, trbuhom za kruhom. To je problem i bogatih i siromašnih opština, pa čak i gradova. Zaista jedan teško rješiv problem, koji bi trebalo rješavati sa svih nivoa vlasti, ali na jedan strategijski i dugoročniji način, kao što je otvaranje novih radnih mjesta”, rekao je Đuran za Načelnik.net.

Jedna od Vaših osnovnih poruka biračima neposredno pred Lokalne izbore 2020. na kojima ste dobili povjerenje građana, bila je da ćete se zalagati za bolju zdravstvenu zaštitu građana Bosanskog Grahova. Kako ocjenjujete trenutno stanje u toj oblasti u opštini na čijem ste čelu i koji su Vaši prvi koraci u rješavanja tih pitanja?

ĐURAN: Trenutno imamo problem zbog generalnog štrajka zdravstvenih radnika u Domu zdravlja u Drvaru, kojem mi pripadamo. To se mnogo odražava na zdravstvenu zaštitu kod nas. Moj prvi zadatak po stupanju na dužnost načelnika bilo je baš to pitanje zdravstva i mi kao institucija smo zvanično uputili inicijativu resornom ministru zdravstva u kantonu u Livnu 29.12.2020. godine. Evo još nismo kao institucija dobili odgovor.

Ministar je po tom pitanju informisao jednu političku partiju koja učestvuje u radu opštinskog vijeća u  Grahovu i njoj predao dokument za  minimalne uslove koje bi navodno trebalo da ispuni naš Dom zdravlja. U neslužbenom razgovoru sa ministrom u januaru dobio sam veoma optimistične najave u vezi sa rješavanje problema u vezi sa Domom zdravlja. Takođe još jedna dobra vijest koju mi je ministar otkrio je da je na podračunu za Grahovo pronašao 125.000 KM koje će biti iskorištene za kupovinu sanitetskog vozila. Danas je druga polovina  aprila i ne znam dokle se stiglo s tim obećanjima. Samo se nadam i želim da ministar ispuni obećano. Sve vezano za zdravstvenu zaštitu je u nadležnosti kantona, ministarstva i skupštine Kantona 10 koja može biti osnivač.

Koji su prioritetni projekti koje je neophodno implementirati na području opštine Bosansko Grahovo, kako bi se poboljšao životni standard građana?

ĐURAN: Od projekata koji su bitni za Opštinu spomenuo bih da je u toku realizacija projekta rekonstrukcije Doma kulture “Gavrilo Princip” koji finansira Republika Srbija. Raspisujemo javni poziv za elektrifikaciju sela Sožišta – prva dionica, u izradi smo nekoliko projekta za priključak sela Obljaj na vodovod Gudaja. Takođe, u izradi je projekat unutrašnje obnove Doma kulture. U planu je još projektovanje lokalnih puteva, projektovanje priključka na Gudaju ostalih sela kroz koje prolazi glavni vodovod, ali nisu obuhvaćeni vodosnabdjevanjem. Raspisujemo javni poziv za uređenje fiskulturne sale Osnovne škole. Uskoro ćemo početi značajan projekat na zgradi opštinske uprave. Dakle, plan je da napravimo što više svih projekata i da u narednom periodu možemo da očekujemo realizaciju istih.

FOTO: SRNA

Koji su to problemi sa kojima se susreću povratnici u Bosanskom Grahovu i gdje vidite najoptimalniji put njihovog riješavanja?

ĐURAN: Veliki problemi stanovnika Grahova bili su komunalna djelatnost, održavanje vodovoda i crpnih stanica, a sve zbog nepostojanja Javnog komunalnog preduzeća koje je otišlo u stečaj. Opština je nedavno u postupku prodaje mašina za komunalne djelatnosti, koje je sproveo stečajni upravnik, kupila dva kamiona i sve kontejnere. U postupku je registracija novog preduzeća, pa sam siguran da će u narednom periodu svi problemi oko odvoza smeća i snabdijevanja pitkom vodom biti riješeni.

Kako biste ocjenili saradnju sa ostalim, pretežno povratničkim opštinama u FBiH?

ĐURAN: Saradnja opštine Bosansko Grahovo sa povratničkim opštinama u našem kantonu je na visokom nivou. Mogu slobodno reći nikad bolja.

Jedno od obećanja bila su i veća izdvajanja za poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj. Za koje kapacitete iz ove oblasti smatrate da su nedovoljno iskorišteni i kakvi su Vaši planovi po tom pitanju?

ĐURAN: Kada je u pitanju poljoprivreda i planovi poticaja opštine, imamo u planu da pomognemo naše poljoprivredne proizvođače u onim aktivnostima koja se ne budu kosila sa federalnim i kantonalnim poticajima, te da zajedno napravimo plan i način realizacije. Imamo mala sredstva ove godine, ali se zalažem da ih na najbolji način iskoristimo.

Na koji način planirate da privučete investitore, koji bi u opštini Bosansko Grahovo pokrenuli proizvodne pogone i otvorili nova radna mjesta?

ĐURAN: Što se tiče ulaganja i investicija u opštinu Bosansko Grahovo, to je jedno kompleksno pitanje za koje treba i strpljenja i vremena. Opština pokušava za 1. maj da organizuje sastanak mnogih poznatih i uticajnih Grahovljaka, pa da pokušamo pronaći ideje, mogućnosti i načine ulaganja i investicija.

FOTO: Velija HASANBEGOVIĆ

Kakve su prilike za mlade u pogledu sportskih, kulturnih i društvenih manifestacija u opštini? Kakvi su Vaši planovi na tom polju?

ĐURAN: Sport u našoj opštini skoro da i ne postoji. Mala  smo opština i malo nas je brojčano, a uz sve to do sada je bila i mala zainteresovanost. U postupku je registracija tekvondo kluba koji se do sada takmičio preko Republike Srpske i Prijedora. Imamo registrovan pljočarski klub. Kada bude završena fiskulturna sala plan je da se u dogovoru sa školom i nastavnikom fiskulture pokrenu odbojkaške i rukometne sekcije za dječake i djevojčice, pa ako bude interesa da se registruju i društva.

Ostala kulturna zbivanja ćemo pokrenuti već sada za 1. maj kada organizujemo manifestaciju “Vratimo sport u Grahovo”. Održaće se ulična trka juniori i seniori, jedna biciklistička vožnja, turnir u košarci i bolotama, a sve na kraju čeka narodni ručak na otvorenom uz pridržavanje važećih epidemioloških mjera.

(Nevena Stanojević/ Aldijana Mirković)