Biznis 12.07.2022.

Evro nadomak pariteta s dolarom, evo šta to znači

ČITANJE: 1 minuta

Evro je u utorak došao nadomak pariteta s američkim dolarom. Posljedica je to rastuće zabrinutosti oko recesije, ali i energetske krize čijem ublažavanju trenutačno u korist ne idu ni meteorološki uvjeti. Slab evro inače je dobar za izvoz, ali ovoga puta to baš nije tako, piše Bloomberg Adria.

Evro se spustio još niže nego što je bio prošle sedmice, pao je za 1,3 posto na vrijednost od 1,0005 dolara. Posljednji je puta tako nisko bio 2002. godine. Bloomberg Dollar Spot indeks, s druge strane, ovoga je sedmice porastao za 1,2 posto.

Silazna putanja eura bila je brza uzme li se u obzir da se kretao oko 1,15 dolara u februaru. Niz sve većih povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi ojačao je dolar, dok je ruska invazija na Ukrajinu pogoršala izglede za rast u eurozoni i povećala troškove uvoza energije u regiji.

“Logika koja prevladava na deviznom tržištu ostaje ista: smatra se temeljem povoljnog izvještaja o zapošljavanju u SAD-u za juni da Fed i dalje ima puno prostora za povećanje stopa u budućnosti”, smatraju analitičari Unicredita. “S druge strane, druge centralne banke, poput ECB-a i BoE-a, mogle bi postati opreznije s obzirom na to da su njihove privrede izravnije izložene plinskoj i energetskoj krizi.”

Slabiji evro dobar je za izvoz, smatralo bi se nekada, ali u ovom trenutku to baš nije tako. Dapače, negativno je jer se time dodaje inflatorni pritisak u vidu uvezene inflacije, a to je nešto što ECB uistinu ne želi, komentirala je Jennifer McKeown, voditeljica globalnih ekonomskih usluga u Capital Economicu.

 

Oznake: dolar, evro