Biznis 02.03.2022.

MINISTARSTVO FINANSIJA: Poreska rasterećenja sveobuhvatna

ČITANJE: 3 minute

Ministarstvo finansija Republike Srpske odbacilo je zlonamjerne i populističke tvrdnje po kojima je poreska politika Srpske usmjerena samo na kozmetičke promjene, ističući da su poreska rasterećenja sveobuhvatna i realizuju se u punom kapacitetu u aktuelnom mandatu.

U okviru poreske reforme od 2018. godine do danas došlo je do višestrukog rasterećenja rada, povećanja osnovnog ličnog odbitka sa 200 KM na 1.000 KM, smanjenja zbirne stope doprinosa sa 33 odsto na 31 odsto, smanjenja stope poreza na dohodak od ličnih primanja sa 10 odsto na osam odsto, kao i povećanja ličnog odbitka za izdržavane članove porodice u 100 odstotnom iznosu, saopšteno je iz Ministarstva finansija Srpske.

Ministarstvo navodi da ukupni efekti poreskog rasterećenja rada iznose oko 415 miliona KM, što praktično znači da se Vlada Republike Srpske godišnje odriče tog iznosa u korist radnika.

Analiza je izvršena poredeći važeća zakonska rješenja, Zakon o porezu na dohodak i Zakon o doprinosima, sa situacijom ukoliko bi bili ukinuti lični odbici i stope vraćene na 33 odsto i 10 odsto, pojašnjava se u saopštenju.

U posmatranom periodu poreski klin koji odražava poresko opterećenje, odnosno učešće poreza i doprinosa u bruto plati, smanjio se sa 38,5 odsto na 34,1 odsto, posmatrano za neto platu od 1.000 KM.

Poređenja radi, poreski klin u Srbiji iznosi 38,1 odsto, Hrvatskoj 39,2 odsto, a u FBiH 42,6 odsto posmatrano za prosječnu platu, dodaje se u saopštenju.

Ministarstvo finansija navodi da je kod poreza na dobit izvršeno proširenje olakšice po osnovu ulaganja u proizvodnju, čime se budžet godišnje odriče oko 5,4 miliona KM u korist poslovnih subjekata, kao i da je u prethodne tri godine na ovaj način rasterećena privreda za oko 16 miliona KM.

U oblasti neporeskih prihoda ukinuta je komunalna taksa za isticanje poslovnog imena i još četiri manje takse.

Posebna republička taksa je smanjivana od 2020. godine za 30 odsto, a u narednoj godini će u potpunosti biti ukinuta.

Ukinute su i administrativne takse za uvjerenja, izvode i takse koje su plaćali građani.

Ukupan efekat smanjenja neporeskih davanja je 30,5 miliona KM, a ta sredstva su ostala privredi i građanima.

Ministarstvo finansija dodaje da je planirano da se realizuje novi Zakon o fiskalizaciji, koji je na prijedlog Vlade Srpske usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a koji treba da pruži znatan doprinos smanjenju margina sive ekonomije i konkurentnosti preduzeća.

Baziran je na potpuno novom i tehnološki naprednom modelu koji će biti vrlo teško zaobići.

Kako ne bi došlo do dodatnih opterećenja za poslovnu zajednicu, Vlada Republike Srpske je preuzela obavezu finansiranja inicijalnih troškova fiskalizacije za sve poreske obveznike, što iznosi oko 13 miliona KM, navodi se u saopštenju i dodaje da ukupna investicija Vlade Srpske, koja pored inicijalnih troškova uključuje i sistem za upravljanje fiskalizacijom, prema procjeni iznosi oko 50 miliona KM.

– Јasno iskazano opredjeljenje Vlade Republike Srpske koje se ogleda u mjerama ekonomske politike i koje će se nastaviti u narednom periodu jeste kreiranje povoljnog poslovnog ambijenta s ciljem daljeg rasta plata i zapošljavanja u Republici Srpskoj – naglašava se u saopštenju.

(SB)