Magazin 07.09.2022.

POTPISAN SPORAZUM: Zavod za udžbenike podržaće domaće izdavaštvo

ČITANJE: 5 minuta

Sporazum o saradnji, koji pruža podršku domaćem izdavaštvu i književnicima potpisan je danas između Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo na 27. Međunarodnom sajmu knjige koji se održava u organizaciji “Glasa Srpske” u Banjaluci.

Zahvaljujući ovom sporazumu djela domaćih autora biće dostupna čitaocima u poslovnicama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva RS. Pored toga, danas je na Sajmu knjige u Sportskom centru “Borik” održana i panel diskusija na temu “Ćirilica u izdavaštvu”.

Ministarka prosvjete i kulture RS Natalija Trivić istakla je ovim sporazumom omogućena konkretna podrška domaćim izdavačima i književnicima, te da će zahvaljujući tome sva naša književna djela čitaocima biti dostupna u knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva.

– Ovo je jedna od mjera koje Ministarstvo prosvjete i kulture provodi u posljednje vrijeme, a koje podrazumijevaju podršku domaćim autorima i stručnjacima, jer pored ovoga mi smo Udruženju književnika RS izdvojili budžetska sredstva kao reprezentativnom udruženju u RS, koje takođe ima budžet da bi moglo raspisivati određene pozive za podršku domaćem izdavaštvu i autorima – kazala je Trivićeva.

Naglasila je da je Ministarstvo prosvjete i kulture RS na osnovu konferencije sa svim učesnicima u lancu književnosti, od autora do izdavača i medija, uspjelo da realizuje nekoliko prioritetnih projekata.

– Jedan od njih je i činjenica da godišnje dva puta raspisujemo javni poziv za podršku izdavačima koji predlažu djela autora. Takođe, povećali smo im budžete na godišnjem nivou. Pored toga uvrstili smo Udruženje književnika RS kao reprezentativno udružnje koje u budžetu finansiramo kao redovnu budžetsku stavku kako bi oni bili ti koji su zaduženi za direktnu komunikaciju između književnika i svih onih programskih iskoraka odnosno pojavljivanja na tržištu RS – objasnila je Trivićeva.

Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Bojan Đenić kazao je da je ovaj sporazum o saradnji sa Ministarstvom prosvjete i kulture RS podrška domaćim stvaraocima na jednom višem nivou.

– Pružali smo podršku domaćim izdavačima i autorima i ranije, ali sada će to biti mnogo bolje. To će mnogo značiti našim izdavačima, jer će se podrška ogledati u distribuciji njihovih djela kroz naše maloprodajne objekte i knjižare kojih imamo 21 širom Srpske. Podrška našim autorima je daleko veća, jer se odražava kroz naš konkurs “Zlatna sova” i “Sovica” – objasnio je Đenić i dodao da svi književnici mogu da se jave Zavodu RS radi dalje procedure.

Ispred Izdavačke kuće “Imprimatur” iz Banjaluke govorio je Boris Maksimović koji je istakao da je ova izdavčka kuća sa Zavodom ranije potpisala ugovor o prodaji knjiga.

– Ovo je bitan iskorak za domaće autore i izdavače, jer ni u Republici Srpskoj ni u BiH ne postoji firma koja se sistematski bavi distribucijom knjiga. Vi možete da izdajete knjige i da samostalno stupate u kontakt sa knjižarama, ali kada je riječ o široj distribuciji to je problematično -rekao je Maksimović.

Naglasio je da je Zavod najveća prodajna logistička struktura kod nas, zbog čega je ovaj sporazum veoma važan, jer kad neki autor izda knjigu ne mora da ide okolo da je sam prodaje, već može da je ustupi Zavodu kako bi je oni dalje distribuirali.

Govoreći o ćirilici ispričao je da “Imprimatur” kao izdavačka kuća idaje knjige i na ćirilici i na latinici, poštujući autorski izbor.

– Izbor pisma nije najveći problem koji imamo, to su veličina tržišta oko nas, granice koje su svuda oko nas i prema Srbiji i prema drugima -dodao je on.

Predsjednik Udruženja književnika RS Predrag Bjelošević istakao je da ovo Udruženje ranije nije imalo saradnju sa Zavodom u ovom smislu.

– Ovo je izuzetno dobra vijest za nas, jer poznato je da u RS gotovo da nema maloprodajnih mjesta za knjige osim po velikim trgovačkim centrima i nešto malo privatnih knjižara. Zavod ima značajnu maloprodaju tako da je ovo veoma dragocjeno – rekao je Bjelošević.

Kada je riječ o ćirilici o kojoj se govorilo na panelu “Ćirilica u izdavaštvu” Bjelošević je naglasio da Udruženje književnika RS stoji uz zakon o zaštiti jezika i ćiriličnog pisma.

– Međutim, pred nama je vrijeme i vidjećemo u kom smislu vlast misli da djeluje. Bilo bi dobro da se izdavačima daju olakšice prilikom objavljivanja ćiriličnih izdanja. Samim tim što sada postoji zakon logično je da očekujemo popravljanje situacije. Kroz istorijski presjek vidimo da je na prostorima širokog bivšeg jugoslovenskog prostora s početka 20. vijeka do 1945. godine na ćirilici pisano preko 90 odsto knjiga, da bi nakon komunističkog režima došlo do smanjivanja ćiriličnog pisma i izjednačavanja prava ćirilice i latinice što je uzrokovalo da ćirilica danas uz razne pritiske dođe u nezahvalnu poziciju – zaključio je Bjelošević.

27. Međunarodni sajam knjige traje do 12. septembra, a vrata SD “Borik” su otvorena svakog dana od 10 do 21 čas, prenosi Glas Srpske.

(SB)

Oznake: sajam knjige