Vijesti 30.12.2019.

PROBLEMI S TENDERIMA Za popravku javne rasvjete u pomoć stiže civilna zaštita

ČITANJE: 3 minute

Učestale žalbe na tendere za javnu rasvjetu, bilo da se radi o gradnji ili održavanju, prepreka su koja je naterala Grad Banjaluka da za pojedine situacije pronađe alternativno rješenje. Jedno od njih je da im kod popravke kvarova na osvjetljenju pomogne gradska civilna zaštita.

Banjaluka nema komunalno preduzeće koje bi se bavilo popravkama na kvarovima gradskog osvjetljenja već Grad putem javne nabavke mora odabrati privatno preduzeće koje bi po potrebi radilo taj posao. Upravo tu nastaje problem. Na taj tender se uvijek javljaju iste firme, koje onda jedna za drugom ulažu žalbe na odluke o izboru izvođača radova. To  dovodi do toga da Gradska uprava ne može nikog angažovati za taj posao, a radovi na terenu stoje u mjestu. Upravo to je bilo povod za nove planove Grada.

Načelnik Odjeljenja za komunalne poslove Petar Bilčar je objasnio da je okvirni ugovor za održavanje rasvjete u gradskom dijelu trajao od 2016. do 2020, te da on uskoro ističe.

– Znajući za probleme koji se javljaju u tom poslu, mi smo ranije pokrenuli tender za izbor novog izvođača za naredne dve godine, vrijedan 400.000 KM. Nabavka je pokrenuta još u februaru ove godine. Sada, u decembru, još uvijek nemamo ugovor o održavanju zbog konstantnih žalbi firmi koje su se prijavile. To je bukvalno izgubljeno vrijeme – naveo je on .

Kazao je da se nada da će se sve prepreke uskoro otkloniti i da će Grad biti u mogućnosti da potpiše novi ugovor. Napomenuo je da iduće godine ističe ugovor za održavanje na selima i da moraju pokrenuti novu nabavku.

– Ukoliko uvidimo da bi se mogla desiti slična situacija, mi ćemo angažovati gradsku civilnu zaštitu. Oni će nam obezbijediti potrebnu opremu odnosno vozilo s korpom, a mi ćemo posebno angažovati ljude koji će po potrebi popravljati kvarove. Cilj je da obezbijedimo normalno funkcionisanje rasvjete, što je na kraju i naša obaveza. Ne dolazi u obzir da dođemo u situaciju da ne možemo izvršavati svoje obaveze – rekao je Bilčar.

Postojeća rasvjeta u Banjaluci najvećim dijelom se sastoji od modernijih svjetiljki s natrijumovim izvorom svjetla. Osvjetljenje užeg dijela grada je izvedeno podzemno, a van uže gradske zone u najvećoj mjeri rasvjeta je izvedena nadzemno. Trenutno se na području grada nalazi oko 17.500 svjetiljki i oko 370 mjernih ormara.

Na gradskom području se nalazi oko 30 kilometara ulica, koje je potrebno osvijetliti. Na seoskom području postoji oko 5.500 svjetiljki, od čega su veći dio natrijumove, 60 odsto, i oko 40 odsto živine.

U 2017. izrađen je geodetski elaborat postojeće rasvjete na području grada, što će biti osnova za pripremu tenderske dokumentacije za zamjenu svih svjetiljki novom LED rasvjetom iz alternativnih izvora finansiranja. Urađena je Studija izvodljivosti prelaska postojeće na LED rasvjetu u gradu iz donacije Evropske banke za obnovu i razvoj, kao i Elaborat o opravdanosti uvođenja energetske efikasnosti LED rasvjete u gradu. U toku  je zamjena postojeće sa LED rasvjetom u zajedničkom projektu sa UNDP.

LED osvjetljenje

Kroz veliki projekat zamjene postojeće gradske rasvjete LED svjetiljkama, u  ovoj godini je planirana zamjena 1.537 svetiljki u 45 ulica.

Prema podacima Odjeljenja za komunalne poslove, zamjena stare rasvjete LED svetiljkama, koja je započela ove jeseni, trenutno se obavlja na području Starčevice. Uz ovu MZ, ovogodišnji projekat obuhvata i dijelove naselja: Centar, Obilićevo, Ada i Debeljaci.

– Rok za završetak ovog posla je februar naredne godine, ali mi očekujemo, u zavisnosti od vremenskih prilika, da se kompletna zamjena svetiljki u ovih pet naselja okonča već krajem ove godine – rekli su u odjeljenju.

Kako su istakli, u 2020. godini planiran je nastavak zamjene još 1.500 svjetiljki u naseljima Vrbanja, Česma, te Lazarevo I i II.

(Srpskainfo)