Magazin 01.07.2020.

Promovisana knjiga “Naoružavanje istinom” Milana Ljepojevića

ČITANJE: 3 minute

Deseta knjiga Milana Ljepojevića, “Naoružavanje istinom” promovisana je danas u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci.

Autor se bavio stradanjem Srba u NDH, kao i falsifikatima Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Sebi sam postavio pitanje analize – da je svjetska civilizacija saznala za genocid nad Srbima u NDH od 1941. do 1945. godine – da li bi Srbi doživjeli sva ova proganjanja, medijska, politička, pa i oružana od devedesetih godina do danas”, kaže je Ljepojević.

On je podsjetio da su Srbi u dva svjetska rata bili saveznici Velike Britanije, Francuske i SAD, a da su Bošnjaci i Hrvati bili u Prvom svjetskom ratu na strani Austrougarske, te nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu.

U knjizi se, kaže, bavi se i pojmom međunarodna zajednica, za koji autor odgovorno tvrdi da je izmišljen i spinovani naziv koji uopšte ne postoji.

“Ovo je knjiga koju ću ja promovisati do kraja svog života. Istina je nešto na čemu počivaju sve moralne vrijednosti.  Zadatak intelektualaca je da se bore za srpsku istinu”, naglasio je Ljepojević.

Promociji su prisustvovali Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, Radovan Višković, premijer Republike Srpske i druge brojne javne ličnosti iz političkog i kulturnog života Republike Srpske.

Dodik je istakao da ova knjiga predstavlja sabrano iskustvo koje čitaoca nagna da razmišlja dublje o spoznaji činjenica o temama koje autor obrađuje i govori, prije svega o konceptu koji je išao za tim da srpski narod bude satanizovan od zapadnih centara moći bez obzira na stradanja koja je taj narod doživio u prošlom vijeku.

Dodik je rekao da ova knjiga podstiče na traganje, te da nisu dati svi odgovori na postavljena pitanja, ali da je inspirativno to što, kada se uđe u tu temu, navodi da se ide dalje. On je kazao da se nada da će ova knjiga doživjeti nova izdanja ili čak novu knjigu na istu temu.

Prema Dodikovim riječima Srbi su naučili da ne mogu biti slobodni ako nemaju svoju državu. Sada, kaže on, Srbi imaju svoju Republiku Srpsku i svoju Srbiju.

Dodik je rekao da centri svjetske moći ne dozvoljavaju Srbima da Republika Srpska i Srbija nađu način zajedničkog postojanja u okviru svoje volje, dok je drugim narodima na Balkanu dozvoljeno da formiraju neke kvazidržave.

Recenzent, Saša Mićin kaže da će srpski narod  20. vijek pamtiti kao jedan turbulentan vijek velikih vojničkih pobjeda i stradanja, i kao vijek u kome su oni uvijek bili u borbi za istinu i pravdu da bi došli do slobode i svoje države.

“Ništa se nije mijenjalo ni početkom 21.vijeka. Svjedoci smo uništavanja srpske imovine, otimanja, protjerivanja.. Jedan od razloga takvih dešavanja sigurno leži u činjenici da sami sebi često nisu prihvatali, prikupljali, čuvali činjeničnu istinu”, navodi Mićin.

Prema njegovim riječima, poznavanje i suočavanje sa istinom predstavlja kapitalnu osnovu za razumijevanje društveno političkih procesa kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti, ali i u budućnosti.

“Knjiga Milana Ljepojevića je zasnovana na činjenicama, istinama. Ova knjiga predstavlja krunu njegovog dosadašnjeg rada, jer su sve prethodne knjige zasnovane na istini, na činjenici koja se cijelo vrijeme pokušava dokazati. Mi istinu možemo da volimo ili ne volimo, prihvatamo ili ne prihvatamo, da nam se sviđa ili ne svidja, ali je činjenica da samo s istnom možemo opstati kao narod”, naglašava Mićin.

Milorad Kojić, recenzent, kaže da je knjiga “Naoružavanje istinom” hronika stvarnosti i izazova sa kojima se Republika Srpska i njene institucije svakodnevno susreću.

“Iz nje je moguće izvući značajne prikaze činjenica i procesa koji će nam pomoći da se što bolje snađemo i suočavamo sa izazovima koji su pred nama. U isto vrijeme, ovo je štivo koje poziva na odgovornost svakog pojedinca, njegov etični odnos prema političkoj, ali i sveukupnoj društvenoj stvarnosti”, kaže Kojić.

(A.M/banjaluka.net)