Magazin 10.11.2022.

Rano otkrivanje karcinoma prostate – PSA

ČITANJE: 3 minute

Svaki muškarac iznad 40 godina trebao bi se upoznati sa značenjem pojma PSA radi očuvanja vlastitog zdravlja.

Prostata specifični antigen  (PSA) je enzim koji se nalazi u sekretu prostate  i  jedini je organ specifični, što znači da ga ne nalazimo ni u jednom drugom organu osim u prostati. U krvi je pristutan u niskim koncentracijama, a sa  starenjem često dolazi do uvećanja prostate koja onda izlučuje  veće količine ovog enzima.

Dr Sanja Kalamanda Ivanjak, specijalista medicinske biohemije i vlasnica AlfaLab laboratorija kaže da ovaj parametar nije specifičan za kacinom  prostate i zbog toga predstavlja nesavršen  tumor marker.

Prema njenim riječima, povišene vrijednosti ukupnog PSA se nalaze kod karcinoma prostate, benigne hiperplazije prostate (benigno uvećanje prostate), prostatitis (zapaljenje prostate), infekcije urinarnog trakta.

ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Radi olakšavanja dijagnostike oboljenja prostate, uz vrijednost ukupnog PSA  (tPSA) uveden je i dodatni parametar, tzv. fPSA (slobodni PSA).

Referentne vrijednosti:

  • tPSA  < 4,00 ng/mL
  • fPSA /PSA > 0,15

„Iz nepoznatih razloga, niži procenat slobodnog PSA  je povezan sa većim rizikom od karcinoma prostate. Ovo se izražava kao odnos slobodan PSA/ukupan PSA (free PSA/total PSA).  Svaka koncentracija PSA se može interpretirati kao određeni nivo rizika. Ne postoji jedinstvena vrijednost koja se koristi za utvrđivanje prisustva karcinoma“, kaže dr Kalamanda.

Ona ističe da se koncentracije PSA kod pacijenata sa benignom hiperplazijom prostate i karcinomom prostate u ranom stadijumu izuzetno preklapaju.

To preklapanje, kako navodi, naročito je izraženo kod PSA između 4  i 10 ng/mL u tzv.“sivoj zoni“.  U ovom slučaju za procjenu rizika je potrebno uraditi i odnos fPSA / tPSA .

ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

„Moramo naglasiti da  neki pacijenti sa karcinomom  prostate nemaju povišen PSA. Određivanje  PSA se vrši iz uzorka krvi. Nije neophodno da se krv izvadi ujutro nakon noćnog gladovanja. Pregledi prostate i biopsija prostate mogu dovesti do povišenih  vrijednosti PSA. Ovu analizu treba raditi prije bilo kakvih pregleda i intervencija na prostati, tj.bilo kakve povrede  tkiva proste“, pojašnjava dr Kalamnda.

Od značaja je, kaže, i brzina promjene koncentracije PSA tokom vremena kao i vrijeme potrebno da se koncentracija udvostruči.

„Ovi parameti se računaju i zahtijevaju više određivanja u određenim vremenskim intervalima (najmanje 2 mjerenja pri čemu je minimalni vremenski period između analiza 3 mjeseca)“, kaže dr Kalamanda.

PSA se koristi i za nadzor pacijenata sa istorijom karcinoma prostate, kako bi se utvrdilo da li se bolest vraća. Tada se obično analiza ponavlja više puta ili se koristi u kombinaciji sa drugim pregledima i testovima.

„Važno je napomenuti da samo određivanje tumorskog  markera  nije uvijek dovoljno za postavljanje dijagnoze, te da niti jedan tumor marker nije uvijek povišen kod prisustva malignog tumora, kao ni da povišena vrijednost ne mora značiti da je riječ o malignitetu.  Ako su vrijednosti povišene, potrebna su dodatna ispitivanja i pregledi kako bi se utvrdio uzrok“, kaže dr Kalamanda.

ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

(A.M.)