Magazin 01.01.2024.

Teleskop Džejms Veb snimio nevjerovatne fotografije svemira FOTO

ČITANJE: 2 minute

Svemirski teleskop Džejms Veb (JVST) lansiran je u orbitu prije samo dvije godine, ali nam je već pružio nevjerovatne fotografije Sunčevog sistema i dublji uvid u misterije ranog razvoja univerzuma. To je revolucionarni infracrveni svemirski teleskop vrijedan devet milijardi dolara koji je sto puta osetljiviji od teleskopa Habl.

Prostor posmatra uglavnom u infracrvenom spektru, zbog čega može da prodre kroz „tamne” oblake gasa i prašine. Habl je prvenstveno radio na optičkim i ultraljubičastim talasnim dužinama. Pogledajte neke od najfascinantnijih snimaka JVST-a.

Kasiopeja A

Moćno infracrveno oko JVST-a snimilo je nikada ranije viđene detalje Kasiopeje A (Cas A), zvezde koja je eksplodirala u supernovi. Cas A je udaljen 11.000 svetlosnih godina od nas, a njegov glavni prsten koji se širi ima prečnik od oko 15 svetlosnih godina.

Jupiter

Jupiter je drugo najveće tijelo u celom Sunčevom sistemu, posle Sunca. Toliko je veliko da bi u njega mogle da stanu sve druge planete našeg Sunčevog sistema. Kada je JVST uzeo infracrveni pogled na Jupiter 2022. godine, dobili smo detaljniji pogled na gornju atmosferu, misteriozni region koji se nalazi između 25 i 50 kilometara iznad oblaka.

Uran i njegovi prstenovi

Džejms Veb je takođe napravio nevjerovatnu fotografiju Urana na kojoj možemo vidjeti njegove prašnjave prstenove, oluje koje besne kroz atmosferu, polarnu kapu i neke od 27 Uranovih meseca.

Treba imati na umu da je sa većinom teleskopa veoma teško vidjeti prstenove oko Urana jer se sastoje od tamnog kamenja i prašine, koji reflektuju vrlo malo sunčeve svetlosti. Prije JVST-a, samo dva teleskopa su ih direktno snimila; jedan na svemirskom brodu Voiager 2 1986. i opservatoriji Keck na Havajima.

Video prikazuje upečatljivu sezonsku polarnu kapu oblaka na severnom polu planete. Blizu i ispod južne granice polarne kape možemo videti nekoliko „svetlih” oblaka koje su verovatno izazvale jake oluje u atmosferi ovog hladnog, plavičastog diva.

Galaksija Vrtlog

Galaksija Vrtlog, poznata i kao M51, jedan je od najpoznatijih objekata na noćnom nebu. Dovoljno nam je blizu i ima istaknut oblik, a astronomi amateri decenijama snimaju i dele njegove prelepe fotografije. Ali niko to do sada nije snimio tako detaljno kao svemirski teleskop Džejms Veb.

Galaksija je dobila ime po svom vrtložnom obliku. Integrisani podaci sa JVST-ove skoro infracrvene kamere (NIRCam) i instrumenta srednjeg infracrvenog spektra (MIRI) otkrivaju toplu prašinu koncentrisanu duž spiralnih krakova, koja se vidi tamnocrvenom na fotografiji.

Svetle oblasti duž krakova su mesta na kojima se formiraju zvezde, koje vode do centralnog plavog jezgra. Narandžasti i žuti delovi pokazuju regione jonizovanog gasa koji su nastali nakon nedavno formiranih zvezdanih jata. Vrtložna galaksija je udaljena 31 milion svetlosnih godina.

Rho Ophiuchi

JVST je takođe snimio kompleks međuzvezdanih oblaka Rho Ophiuchi, najbliži region za formiranje zvezda Zemlji, udaljen samo 400 svetlosnih godina. Svetla zvezda u centru fotografije stara je samo nekoliko miliona godina.