Magazin 26.12.2017.

Učenici Muzičke škole „Vlado Milošević“ osvojili prve nagrade

ČITANJE: 2 minute

Učenici Muzičke škole „Vlado Milošević“ iz Banjaluke, Jakov Zrnić, Srđan Đekić, Pavle Stević i Milica Bojanić, osvojili su prve nagrade na takmičenju „Slavenski“ u Beogradu.

Takmičenje, koje organizuje Muzička škola „Josip Slavenski“ tradicionalno se održava u drugoj polovini decembra u istoimenoj školi, koju su svojevremeno pohađali velika imena poput Ive Pogorelića, Nevene Popović i drugih umjetnika.

Prvu nagradu sa 99 od 100 bodova, osvojio je Stević, iz klase profesorke Lene Radović Simić, u kategoriji drugih razreda.

Bojanićeva, sa 90 bodova, iz klase profesorke Nine Deretić, u kategoriji četvertih razreda, takođe je osvojila prvo mjesto.

Zrnić je osvojio 99 od 100 bodova, u kategoriji prvih razreda muzičkih škola, a Đekić isto toliko bodova, u kategoriji četvrtog razreda osnovnih muzičkih škola. Obojica su pobjednici u svojim kategorijama. Zadovoljni su nastupima i poručuju da će još više raditi na usavršavanju.

Njihova profesorka, Jasna Đurović, ističe da je takmičenje bilo odlično organizovano, u sjajnoj novogodišnjoj atmosferi.

– Presrećni smo ostvarenim rezultatima kao i činjenicom da je eminentni žiri prepoznao kvalitet izvođenja učenika iz Banjaluke. Mom učeniku Jakovu Zrniću ovo je bilo prvo takmičenje i odmah je postao laureat – ističe Đurovićeva.

Jakov i Srđan za ovu priliku svirali su djela Černija, Mocarta, Baha, Džoplina.

– Srđan je imao posebno težak program, jer je izveo Mocartovih 12 varijacija KV 265 koje su izuzetno zahtjevne za sviranje. Sa njim radim još od 2013. godine, a sa Jakovom od prošle godine. Srđan je do sada osvajao prve nagrade u Šapcu, Banjaluci i Bečeju, a u Beogradu je dva puta bio laureat – pobednik kategorije. Ocjenjivali su ga vrhunski klavirski pedagozi i pijanisti – kaže ponosna profesorka.

Za uspjeh na pijanističkim takmičenjima, ističe ona, veoma je važna saradnja profesora, učenika i njihovih roditelja. Potrebno je mnogo vježbanja, truda i odricanja.

– Bez toga nema rezultata ! Kao profesor radim 24 godine. Prema mojim dosadašnjim iskustvima u radu sa djecom talenat je samo jedan odsto, a ostalih 99 čine rad i upornost, te želja za nastupima. Potrebno je da učenik posjeduje i osjećaj za scenu, za kontakt sa publikom, kojoj se predstavlja, kako bi i ona u njemu prepoznala tu ljubav prema muzici – poručuje Đurovićeva.

Potrebna veća podrška za talente

– Naši planovi su sada usmjereni na konstantno usavršavanje i  koncertne djelatnosti. Takmičenja koja su u planu su „Primavera“ u Bijeljini, „Sirmium Music Fest“ u Sremskoj Mitrovici i naše Banjalučko bijenale. Nadam se da će i Gradska uprava Banjaluke početi da obraća pažnju na ovakve talente i da će ih podržavati u njihovom daljem razvoju. Do sada, sve troškove takmičenja su snosili roditelji učenika, a imamo i garancije naše škole da će ubuduće naši najbolji đaci biti finansirani od školskih sredstava – rekla je Jasna Đurović.

(EuroBlic)