Vijesti 16.12.2019.

UKC RS: Klinika intenzivne medicine obilježila 11 godina postojanja

ČITANJE: 2 minute

Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske, kao jedina organizaciona jedinica na prostoru BiH koja zbrinjava najteže i kritično oboljele nehirurške pacijente, obilježila je danas 11 godina uspješnog rada.

Načelnik ove klinike Peđa Kovačević rekao je da se uspjeh rada Klinike ogleda u tome što su obuhvaćena tri segmenta medicinske struke – liječenje pacijenata, edukacija i naučni rad.

“Najvažnije je da liječimo najteže i kritično oboljele pacijente, ali je tu i vrlo važan segment edukacije. Nakon što smo prošli proces sertifikacije prema ISO standardima, ove godine smo dobili sertifikat da radimo edukaciju iz oblasti intenzivne medicine”, rekao je Kovačević novinarima.

Govoreći o segmentu naučnog rada, Kovačević je naveo da je u posljednjih godinu dana publikovano osam referenci, odnosno članaka u svjetski prestižnim časopisima koji se bave problematikom intenzivnog liječenja.

On je podsjetio da je Klinika sa radom počela sa malim kapacitetom, ali da se vremenom pokazalo da postoji potreba da se oni prošire.

“Samo u toku ove godine primili smo više od 700 kritično oboljelih nehirurških pacijenata, te očekujemo da ćemo godinu završiti sa više od 800 pacijenata”, rekao je Kovačević.

Glavna sestra Klinike Dragana Koljančić navela je da na Klinici sada ima 34 medicinske sestre i tehničara, a da ih je bilo osam kada je osnovana.

“Ponosna sam što smo trudom i radom uspjeli da savladamo i najkomplikovanije procedure, te zajedno sa ljekarima u timu uspješno učestvujemo u njima”, rekla je Koljančićeva.

Pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove konzervativnih grana UKC-a Srpske Zvezdana Rajkovača izrazila je zadovoljstvo što je ova klinika u 11 godina zabilježila dobre rezultate, te što se danas izdvaja po savremenom prostoru, najmodernijoj opremi i izuzetno stručnom kadru.

“Počeli smo prije 11 godina kada smo imali dva ljekara, dok danas na klinici radi 16 ljekara koji su različitih specijalnosti, što je zaista veliki napredak”, rekla je Rajkovača.

Ona je dodala da je Klinika kada je otvorena predstavljala veliku novinu, jer se do tada intenzivna njega uglavnom odnosila na pacijente nakon operacije, dok danas predstavlja organizacionu jedinicu koja može na savremen način da zbrinjava kritično oboljele pacijente.

“U narednom periodu insistiraćemo na prijemu i edukaciji kadra kako bismo imali što bolji i utreniraniji kadar”, rekla je Rajkovača.

(Srna)