Vijesti 20.06.2022.

Laboratorijska analiza CRP-a koristan marker u dijagnostici akutnih upalnih procesa

ČITANJE: 3 minute

C-reaktivni protein (CRP) je protein akutne faze koji nastaje u jetri kao odgovor na upalni proces u organizmu.

On je jedan od najosjetljivijih proteina akutne faze. Određivanje je pogodno za praćenje upalnog procesa.

Alfalab laboratorije su lider u sektoru laboratorije i sinonim su za najsavremenije analize i pretrage. Pružaju vrhunsku stručnu uslugu širokog spektra analiza.

Foto: Borislav Zdrinja

Dr Sanja Kalamanda Ivanjak, specijalista medicinske biohemije i vlasnica Alfalab laboratorija za čitaoce portala Banjaluka.net donosi više informacija o ovoj analizi.

Dr Kalamanda navodi da je CRP protein s mnogo fizioloških uloga u sklopu imunološkog sistema čovjeka.

„CRP je jedan od proteina akutne faze upale, te se mjerenje njegove koncentracije u krvi koristi u dijagnostičke svrhe svakodnevno kao pokazatelj upalne reakcije. Povećane vrijednosti CRP-a pojavljuju se u krvi već 6-9 sati od početka infekcije, a najveće su nakon 48 sati“, kaže dr Kalamanda.

Prema njenim riječima mjerenje CRP-a korisno je u razlikovanju akutnih bakterijskih od virusnih infekcija, u praćenju napredovanja bolesti i u praćenju djelotvornosti liječenja, te se može koristiti i kao faktor rizika.

Foto: Borislav Zdrinja

„Vrijednosti CRP-a do 5mg/L  smatraju se unutar fizioloških granica (iako mogu biti normalne uz blaže oblike nekih lokaliziranih hroničnih upalnih bolesti). Povišene vrijednosti CRP od 5-20 mg/L  ukazuju uglavnom na blagu upalu, virusnu infekciju, a mogu se naći i kod npr. trudnih žena, pušača, u naporu; vrijednosti od 20-100 mg/L ukazuju najčešće na akutnu upalu uzrokovanu bakterijama, dok se vrijednosti veće od 100 mg/L nalaze najčešće kod teških bakterijskih infekcija i opekotina“, pojašnjava dr Kalamanda.

Kako navodi dr Kalamanda, vrijednosti CRP-a kod upale rastu brže od sedimentacije i broja leukocita u krvi i sigurnije razlikuju virusnu od bakterijske infekcije jer je kod bakterijske infekcije porast znatno izraženiji.

„Vrijednosti CRP-a pogotovo su važne za razlikovanje bakterijske od virusne infekcije u slučajevima virusnih infekcija s povećanom sedimentacijom i povećanim brojem leukocita kada CRP ostaje pri nižim vrijednostima od očekivanih za bakterijsku infekciju“, kaže dr Kalamanda.

Foto: Borislav Zdrinja

Ona naglašava da kod uspješne terapije antibioticima vrijednost CRP-a u krvi brže opada od nivoa sedimentacije pa se tako može izbjeći nepotrebno konzumiranje lijekova koji ne djeluju.

Za mjerenje CRP-a u krvi potrebno je vrlo malo krvi koja se može dobiti i iz prsta.

Prepustite laboratorijske pretrage i analizu Vašeg zdravlja i zdravlja vaših najbližih timu iskusnih i pouzdanih stručnjaka u Alfalab laboratorijama. Zahvaljujući njima imate mogućnost da izvršite laboratorijske pretrage u svom domu. Njihov patronažni tim dolazi na vašu adresu u unaprijed dogovorenom terminu. Cijena analiza iznosi kao i u samoj laboratoriji, osim što se izlazak na teren dodatno plaća 10KM.

Foto: Borislav Zdrinja

(A.M.)