Region 22.05.2024.

Milanović: Na divljačku akciju Hamasa Izrael je reagovao jednako divljački

ČITANJE: 2 minute

Iako su izraelske vlasti u zadnjih pola godine učinile grozne stvari, eventualno priznanje Palestine nije jednostavna odluka, rekao je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, dodavši da o tome premijer Andrej Plenković ne može odlučivati samostalno.

Predsjednik Hrvatske nije direktno odgovorio na pitanje treba li Hrvatska da prizna Palestinu nakon što su Irska, Španija i Norveška u srijedu najavile da će to učiniti 28. maja, ali ga je iskoristio da kritikuje Plenkovića, koji je ranije rekao da Hrvatska “trenutno ne razmišlja” o priznanju Palestine, prenosi Index.

Milanović je naglasio da “to nije jednostavna odluka” te da se treba postići razgovorom predsjednika države i premijera. On smatra kako Plenković krši ustav jer samostalno donosi odluke koje su zajednička nadležnost, baš kao što je to učinio slanjem pomoći Ukrajini.

“Tu ne može biti odluka Plenkovića, ono što njemu privatno najviše odgovara. Jer on nije vođen nekakvim vrijednostima u životu i politici”, rekao je predsjednik.

Milanović je rekao kako “ima argumenata” za priznanje Palestine, “ali još više argumenata za razgovor”.  “Ako se odlučimo za priznanje, to svakako nije ili neće biti napravljeno da se napakosti Izraelu”, rekao je predsjednik.

Divljačka akcija Hamasa i divljačka reakcija Izraela

Ipak, kritikovao je vlast te države koja je “u zadnjih više od pola godine učinila grozne stvari” za koje bi “neko trebalo da odgovara”.

“Ja sam prvi ili drugi u Evropi koji je nakon terorističkog divljanja Hamasa 7. oktobra i nakon nesrazmjerne i jednako divljačke reakcije izraelskih vlasti upozorio na to da će Izrael vrlo brzo izgubiti simpatije ako tako nastavi”, rekao je Milanović.

Ali Izrael je nastavio i sad smo tu gdje jesmo, dodao je.

Švedska, Irska i Norveška u srijedu su objavile da će 28. maja priznati nezaisnu palestinsku državu, na šta je Izrael odmah reagovao povlačenjem ambasadora iz tih zemalja. Tri zapadnoevropske zemlje time su se pridružile Švedskoj koja je 2014. bila prva članica EU koja je to učinila.

Češka, Mađarska, Poljska, Bugarska, Rumunija priznale su Palestinu 1988. u sklopu sovjetskog bloka, a iste godine, ubrzo nakon njenog proglašenja, to je učinio i Kipar.

Priznanje Palestine najavile su i Malta i Slovenija, a i Australija je objavila da postoji ta mogućnost. Palestinu kao državu trenutno priznaje 143 od 193 članica Ujedinjenih nacija.