Vijesti 11.05.2023.

Ristić: Veliko interesovanje za uvid u spisak Diane Budisavljević

ČITANJE: 2 minute

Direktor Muzeja žrtava genocida iz Beograda Dejan Ristić rekao je da je nedavno otkriveni spisak 5.800 srpske djece, koje je humanitarka austrijskog porijekla Diana Budisavljević spasila iz logora smrti Nezavisne Države Hrvatske, velikim dijelom digitalizovan i da je veliki broj građana iskazao želju za uvidom u spisak i to iz svih dijelova svijeta.

“Jad Vašem nije Šindlerovu listu stavio onlajn, kao što onlajn nije postavljen ni dnevnik Ane Frank. Mi nećemo spisak učiniti javno dostupnim na internetu, između ostalog i zbog mogućnosti brojnih zloupotreba. Svako može da dođe, da se najavi i izvrši uvid u spisak i digitalnu kopiju”, rekao je Ristić novinarima u Banjaluci.

On je istakao da je veliki broj ljudi već pristupio spisku, a riječ je o građanima Srbije i Republike Srpske, dok zahtjevi pristižu iz svih dijelova svijeta.

“Važno je da je taj arhivski dokument u našem posjedu. Mi smo za njim tragali 80 godina. Uspjeli smo da dođemo do njega i to nije kraj potrage”, istakao je Ristić.

On je dodao da Muzej žrtava genocida raspolaže sa oko 200.000 artefakata, bez čega se istraživanje o stradanju u Drugom svjetskom ratu ne može zamisliti, i to ne samo o stradanju Srba, već i Jevreja i Roma.

“Mi smo prošle godine naše fondove obnovili sa više hiljada artefakata. Ovo je jedan od najznačajnijih, možda i najznačajniji u prethodnih godinu dana. To govori o značaju institucije, referentnosti i o tome da Muzej žrtava genocida ne djeluje isključivo u srpskim etničkim okvirima, već globalno, i da je izuzetno cijenjena institucija u cijelom svijetu”, zaključio je Ristić.

Originalni spisak Diane Budisavljević sa imenima 5.800 srpske djece, koji je odnedavno u posjedu Muzeja žrtava genocida iz Beograda, a za koji se smatralo da je izgubljen ili uništen, nastao je polovinom 1942. godine nakon bitke na Kozari, a sadrži imena i prezimena djece, njihovih roditelja, datum i naziv logora iz kojeg su spasena, kao i starosnu dob i identitet hrvatskih usvojilaca.

Prema poznatim podacima, živo je još 250 do 300 djece bivših zatvorenika logora smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Diana Budisavljević bila je humanitarka austrijskog porijekla, udata za ljekara srpske nacionalnosti u Zagrebu, koja je tokom Drugog svjetskog rata spasila više od 10.000 djece iz ustaških logora smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Vodila je kartoteku o djeci, sa nadom da bi jednoga dana ona mogla biti vraćena svojim biološkim porodicama, ali joj je prema nalogu Ministarstva socijalne politike Hrvatske maja 1945. godine ta dokumentacija oduzeta.

(Srna)