Vijesti 05.07.2018.

SREDNJOŠKOLACA SVE MANJE Učionice prazne, nastavnici bez posla

ČITANJE: 3 minute

Pokušaj Građevinske škole da obrazuje djecu za deficitarna zanimanja, prošao je neslavno, jer su se za smjerove kamenorezac i zidar prijavila tek četiri učenika.

Analizirajući protekle školske godine, može se zaključiti kako je trend “bijele kuge” nastavljen i ove. Sve zajedno dovelo je do polupraznih i praznih učionica, a pokušaji škola da uvedu nova zanimanja koja će djecu kasnije zaposliti prolaze neslavno.

– Nema dovoljno đaka, a i oni koji su ostali ovdje jednostavno bježe od zanata – kaže direktor banjalučke Građevinske škole, Ljuban Bajić.

Iako su osnovni smjerovi u ovoj školi popunjeni, za dva odjeljenja u kojima bi bile zanatlije gotovo da nije bilo zainteresovanih.

– Uveli smo novi smjer pomoću koga bi djeca mogla odmah da se zaposle, a grad daje i stipendije. Uložili smo mnogo i u reklamu, a uvijek postoji mogućnost da se naknadno upiše i četvrti stepen. Međutim, sve je džaba –kaže Bajić razočarano.

Dodaje je da djeca ne žele da upisuju zanate, na šta velikog uticaja imaju i njihovi roditelji.

– Roditelji djecu upisuju u četverogodšnje škole, ni ne razmišljaju o trogodišnjim, iako će im to osigurati posao i dobru platu – rekao je on, te dodao da samo kod nas škole bukvalno moraju da mole djecu da upisuju deficitarna zanimanja.

Iako upis u srednje škole još nije potpuno završen, prosvjetari nisu optimistični. Kada je ovakvo stanje u najvećem gradu Srpske, kako je tek u manjim opštinama, pitaju se.

Tako se u problemu našla i Poljoprivredna škola, koja je uprkos ulaganju u marketing i odlazak na sajmove, ponovo ostala praznih učionica.

Ova škola ranije je imala tri osnovna odjeljenja, a sada jedva da sastave jedno. Zaposleni kažu da su im i radna mjesta upitna, te da će uskoro mnogi ostati bez posla.

– Loše je i biće još gore. Nema djece, nikad ovo nismo doživjeli. Krpimo odjeljenja. I ovi koji su završili dolaze po pečete i diplome, jer zajedno sa porodicama odoše vani. To je jako tužna slika, kad dječica napuste školu i dođu po pečat da idu vani. Ove godine se borimo, ali sljedeće će otpuštanje mnogo radnika biti neizbježno – rekli su u ovoj školi.

Tužna slika sve praznijih učionica posljednjih nekoliko godina zadesila je gotovo sve banjalučke srednje škole, a zvanični podaci sve su strašniji.

Iako nemamo tačne podatke za grad Banjaluku, brojke Zavoda za statistiku Republike Srpske pokazuju da u cijeloj Republici posljednjih pet školskih godina broj upisanih srednjoškolaca sve više opada. U cijeloj Srpskoj u školsku 2013/2014. godinu upisano je ukupno 11.543 sredjnoškolca, dok ih je samo godinu kasnije bilo za 300 manje.

Ovim tempom, došli smo do brojke od 10.285, koliko je đaka upisano prošle školske godine, od čega je oko 2.500 krenulo u banjalučke srednje škole.

Ove godine, prema prognozama nastavnika, broj će ići ispod 10.000 upisanih srednjoškolaca.

U sličnim problemima su gotovo sve banjalučke škole, osim Medicinske, koja je još u prvom roku popunila svoje razrede osnovcima odlikašima. Međutim, i ova priča ima drugu stranu. Mnoga djeca, sama priznaju, ovu školu upisuju upravo kako bi odmah po završetku sa diplomom mogla ići da rade vani.

(Srpskainfo)