Politika 15.06.2024.

Tadić: U Srpskoj je svaki dan Dan Republike

ČITANJE: 3 minute

U Republici Srpskoj svaki dan je Dan Republike. I ovo nije jeftina nacionalna patetika, nego formalno-pravna istina, rekao je pravnik Ognjen Tadić, komentarišući polemike koje su se stvorile u javnosti u vezi sa proslavom 9. januara, kao Dana Republike, nakon što je na Svesrpskom saboru odlučeno da se Sretenje ubuduće slavi kao Dan državnosti Republike Srpske i Srbije.

Prema riječima Tadića, intervencijama Ustavnog suda BiH, iz Zakona o praznicima i iz Zakona o Danu Republike Srpske brisan je datum 9. januar, ali se zahvaljujući odlukama Vlade Republike Srpske on i dalje poštuje i slavi.

– Ko nama garantuje da će neka nova politička garnitura biti spremna na lične sankcije, kakve smo već vidjeli i istrajati u poštovanju 9. januara koji nije naveden u bilo kojem zakonu? Zbog toga kao razumnu i patriotsku cijenim namjeru rukovodstva Srbije i Srpske da se kroz isticanje nesporne činjenice da je Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine ovaj problem dugoročno riješi zakonskim rješenjem i time sačuva 9. januar. Što se dodatnog praznika Sretenja tiče važno je reći da bez Prvog srpskog ustanka na Sretenje 1804. ne bi bilo ni Mlade Bosne. Bez Mlade Bosne ne bi bilo Kraljevine Јugoslavije. Bez Kraljevine Јugoslavije ne bi bilo ni AVNOЈ-a. Bez AVNOЈ-a ne bi bilo ZAVNOBiH-a – istakao je Tadić.

Kako kaže, “da su Bošnjaci bili pametniji trpjeli bi 9. januar i kuvali nas u procesu stvaranja neke zasebne istorije BiH koja je odvojiva od cjeline srpskog naroda i njegove istorije”.

– No, imajući u vidu da takve pameti kod Bošnjaka nije bilo, preživjeli smo i tu fazu pa dočekali povratak na glavni kolosijek srpske istorije na kome se vidi da je istorija BiH samo jedan dio ukupne istorije srpskog naroda. E, zato veliko i glasno “Da” za Sretenje – kaže Tadić.

Tadić se osvrnuo i na nedavno održani Svesrpski sabor u Beogradu, ali i na nove pokušaje da se imovina Republike Srpske proglasi državnom te o ulozi pojedinih zapadnih diplomata i državnih institucija, poput Ustavnog suda BiH, u tim nastojanjima koja nisu u skladu sa Ustavom BiH, odnosno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

On je komentarisao otvorene i žestoke kritike zbog održavanja Svesrpskog sabora, ali i usvojene Deklaracije, u kojoj se poziva na dosljednu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma.

– Prepoznajem dvije vrste kritika. Prvo, postavljeno je pitanje demokratičnosti, tj. legitimnosti predstavnika na Saboru. Moram reći da me ono čudi. Među saborskim aktivnostima najvažnija je bila zajednička sjednica dviju vlada. Obje te vlade su legalne i imaju potpuni legitimitet pa ne razumijem zašto to bilo ko spori. Pored te činjenice važno je istaći da se saborske aktivnosti zapravo završavaju tek sjednicama skupština Srbije i Srpske koje će se izjasniti o saborskoj Deklaraciji. Samim tim svi demokratski izabrani predstavnici i u Srbiji i u Srpskoj učestvovaće u planiranim saborskim aktivnostima – kaže Tadić.

On dodaje da nikada ranije nismo imali tako očigledan primjer demokratskog učešća u kreiranju nacionalne politike i da ne shvata primjedbe na tu temu.

– Možda postoji želja i ideja da se Sabor konstituiše kao tijelo za koje se organizuju posebni izbori svugdje gdje žive Srbi. To bi bilo sjajno i ja bih to podržao, ali dok se to ne desi možemo koristiti nedavno viđenu formu koja je istinski proizvod demokratskih procedura i u Srbiji i u Srpskoj – rekao je Tadić.

Tadić je naglasio da su primjedbe da Srbi svojim Saborom narušavaju tobož idealne međunarodne odnose “u najmanju ruku su drske i bezobrazne” i da dolaze od onih koji već decenijama žele da svojim interesima potčine ili ukinu i Dejtonski mirovni sporazum i Rezoluciju 1244.

– Pred takvim zlikovcima nemamo obavezu da se pravdamo zbog toga što štitimo i Dejtonski mirovni sporazum i Rezoluciju 1244. jer ne samo naša djela, nego i međunarodno pravo je na našoj strani – rekao je Tadić.

Oznake: Ognjen Tadić