Politika 25.05.2024.

Amidžić: Ozbiljna pobjeda to što 109 zemalja nije podržalo antisrpsku rezoluciju

ČITANJE: 4 minute

Ministar finansija i trezor u Savjetu ministara Srđan Amidžić ocijenio je da je u pitanju ozbiljna pobjeda to što 109 zemalja u Generalnoj skupštini UN nije podržalo antisrpsku rezoluciju o Srebrenici, odnosno bilo je uzdržano, ili je bilo protiv, ili nisu glasale.

– Oni koji se ozbiljno bave politikom nisu htjeli da uzmu sebi za pravo da se bave pitanjima struke – rekao je Amidžić novinarima u Banjaluci.

Amidžić je smatra da su oni koji mrze BiH pokrenuli ovo pitanje koje će dovesti samo do veće podjele.

Generalna skupština UN usvojila je antisrpsku rezoluciju o Srebrenici za koju su glasale 84 države od ukupno 193 članice UN. Na glasanju je 87 država bilo protiv i uzdržano, dok 22 zemlje nisu glasale, što čini 109 zemalja koje nisu podržale taj sporni dokument.

“Opozicionari janjičari zaboravljaju interese našeg naroda”

Amidžićje  rekao je da je njegov zamjenik Muhamed Hasanović potpisao zahtjev Centralne izborne komisije BiH kojim se odobravaju dodatna sredstva.

Amidžić je naveo da to ne bi bilo problematično kada bi imalo ekonomski rezon i, kako kaže, to pokazuje koliko je država BiH  besmislena.

“CIK ne da je tijelo koje se bavi provođenjem izbora nego je to tijelo koje piše budžet i na taj način dovodi u pitanje funkcionisanje svih drugih budžetskih korisnika. U jednoj zemlji apsurda, kakva je BiH, imate situaciju da CIK može da pošalje budžetski zahtjev koliki god ona smatra da je neophodan i, da s druge strane, imate situaciju da ta sredstva budu obezbijeđenja“, naveo je Amidžić i upitao da li neko misli da je normalno da CIK bude ispred Granične policije, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, ispred parlamenta i mnogih drugih.

“Njih to ne interesuje. Oni napišu onakav zahtjev kakav misle da treba i mi bismo trebali da, kao Ministarstvo, odobrimo ta sredstva. Ja u tom Ministarstvu nisam spreman da odobrim takav zahtjev. Nažalost, postoji takvo uređenje gdje zamjenik ministar može to da potpiše i na taj način brani interese Bošnjaka što razumijem ali mislim da ovo nije normalna praksa“, rekao je Amidžić.

Amidžić je upitao kako će funkcionisati BiH.

“Još ako uzmemo u obzir da su oni naveli sto pedeset miliona KM koje su neophodne za provođenje u budućem periodu, najbolje bi bilo da budžet BiH postoji samo da oni mogu da nabavljaju kamere i skenere koje su već nabavili. To je ozbiljan problem i to nema nikakvu ekonomsku logiku“, rekao je Amidžić.

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara podsjetio je da je trpio ozbiljne kritike kako je navodno odobrio sredstva za provođenje izbora po nametnutom zakonu.

“Više puta sam rekao da u obje instrukcije koje sam potpisao se ne nalaze sredstva koja su neophodna da se provodi tzv. Šmitov izborni zakon. Kolege iz opozicije su me prozivale da sam lagao, obezbijedio sredstva, ali kako naš narod kaže ‘ako laže koza ne laže rog’. Postavlja se pitanje ako su bila obezbijeđena sredstva zašto je Hasanović morao da obezbijedi dodatnih blizu 4,2 miliona KM za CIK“, rekao je Amidžić.

On je naveo da se sada vidi ko je govorio, a ko nije govorio istinu.

“Mi kao Ministarstvo nismo obezbijedili ni jednu KM CIK da bi se provodio nametnuti zakon i onda su u kancelariji OHR kao saradnika našli bošnjačku komponentu koja ima svoj interes da to podrži i oni su to podržali“, rekao je Amidžić.

Amidžić je komentarisao i ponašanje opozicije u Republici Srpskoj.

“Ono što me žalosti jeste da smo u vrijeme Otomanskog carstva imali ratnike janjičare a danas imate opozicionare janjičare koji su spremni da sarađuju sa Bošnjacima i Hrvatima i da izlaze njima u susret a da zaboravljaju interes našeg naroda. Gdje su sada ti opozicioni lideri da objasne ovu situaciju“, kaže Amidžić.

On je dodao da mu nije bilo drago kada smo imali situaciju da imamo nametnuti zakon koji gura bošnjačka komponenta i zakon unutar Srpske.

“Ono što je bilo između je opozicija koja umjesto da se svrstala na stranu partija iz Srpske oni su odmah dali legitimitet nametnutom zakonu“, kaže Amidžić.

Kako kaže, jasno je šta je bio cilj.

“Cilj je bio da na izbore izađu bošnjačke partije i ovi koji se nazivaju opozicijom unutar Srpske i na taj način da mijenjaju političku sliku unutar naše Republike. To u političkom smislu nije dobro i na to se mora dati odgovor“, kaže Amidžić.