Politika 15.02.2023.

KOMŠIĆ: Borelj potvrdio da pripadnici Hrvatske vojske neće biti dio EUFOR-a u BiH

ČITANJE: 2 minute

Članovi Predsjedništva BiH održali su danas i sastanak sa Josepom Borellom, visokim predstavnikom EU za vanjsku i sigurnosnu politiku. Ishod sastanka za Klix.ba komentirao je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Članovi Predsjedništva BiH održali su danas sastanak sa predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom, a rezultat tog sastanka bila je najava da bi napredak BiH na putu ka članstvu u Evropskoj uniji trebao biti ocijenjen u oktobru ove godine.

Istaknuto je i da evropske institucije imaju namjeru da konkretno pomognu našoj zemlji kako bi što prije ispunila uslove koje je pred nju postavila Evropska komisija.

Članovi Predsjedništva BiH su se potom sastali sa Josepom Borellom, visokim predstavnikom EU za vanjsku i sigurnosnu politiku.

“Ovo je bio diplomatski dinamičan i zanimljiv sastanak. Prije svega, Borrell je spomenuo neke stvari koje su u domeni njegovog resora i želio je čuti naše mišljenje. Najvažnije je sudjelovanje hrvatske vojske u misiji EUFOR-a Althea To se neće dogoditi s obzirom na odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim su se susjedne zemlje obavezale da neće biti angažmana njihovih snaga i vojnika na teritoriji Bosne i Hercegovine”, rekao je Komšić u intervjuu iz Brisela za Klix.ba.

Sa spoljnopolitičkog i sigurnosnog aspekta, Komšić ističe da je obaveza Bosne i Hercegovine da, nakon što država dobije status kandidata, ove politike uskladi sa politikama Evropske unije.

“Ni gospodinu Borelu, ni članicama Evropske unije, nimalo se ne sviđa ono što se dogodilo oko Putinovog dodjele nagrade Miloradu Dodiku, niti sve što se dešava u vezi sa agresijom Rusije na Ukrajinu”, ističe Komšić.

Pitali smo i člana Predsjedništva BiH da li je neko od evropskih zvaničnika govorio o poduzimanju konkretnijih koraka u vezi sa osudom nacionalističkih, proruskih snaga u BiH.

“To se generalno uklapa u ovo pitanje odnosa prema ukupnoj ulozi Rusije i vezano za agresiju na Ukrajinu, ali i ugrožavanje sigurnosti cijelog evropskog kontinenta. Ovo pitanje nije posebno pominjano, ali se vidi kao širu sliku kroz ulogu i uticaj ruske politike na cjelokupnu sigurnost Evrope, uključujući i Bosnu i Hercegovinu“, zaključio je Komšić.

Kada je riječ o borbi protiv dolaska Hrvatske vojske u Bosnu i Hercegovinu u sastavu snaga EUFOR-a, treba istaći da je Komšić u proteklom periodu aktivno upozoravao evropske i NATO zvaničnike da je riječ o zemlji čiji vojni i politički vrh je osuđen od strane Međunarodnog krivičnog suda u Hagu kao dio udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bio stvaranje etnički očišćenih dijelova Bosne i Hercegovine pod vojnom i političkom upravom susjedne Republike Hrvatske, prenosi Klix.

(SB)